ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Rubeš František Jaromír (*16.01.1814 - †10.08.1853)

­­­­
Frantisek Jaromir Rubes 1894

František Jaromír Rubeš se narodil 16. ledna 1814 v Čížkově u Pelhřimova a vyrůstal v Cerhenicích, kde měl otec najatý pivovar. Desetiletý, už jako sirotek, přešel do Kolína, odtud r.1826 na německobrodské gymnázium. Kolínské dojmy oživly v pozdějších pracích.

Poté co vystudoval filosofii v Praze, vstoupil do semináře, ale v druhém roce vystoupil. Pak nastalo vychovatelování na venkově i v Praze, studia práv a veselý život studentský. Neshody života zaplašovaly pivo a dýmka, jichž Rubeš byl srdečným ctitelem ve skutečnosti i v literatuře. Z nejpopulárnějších jeho deklamovánek byly právě Pivo a Dýmka.

Rubeš rád vypravoval hrůzostrašné romantické historie rytířské, u nás pěstované v letech dvacátých a později; takové jsou například Mstitel nebo Cerhenický vaz. Ale rád si zatesknil i v sentimentálních obrázcích ze života. Taková je obšírná novela Harfenice (v Praze 1844). Rubeš s patrnou zálibou líčil osud mladistvé harfenistky, která jako druhá Mignon se svým starým dědečkem - kdysi zámožným měšťanem - po pražských hospodách vydělává si na trpký chléb. Je vyhoštěna z dobré společnosti, a když posléze v ní společnost poznává svého člena, odstrčeného neprávem, je už pozdě - děvče zlomené umírá.

Když r.1843 napsal Harfenici, snad už Rubeš cítil v zesláblé hrudi zárodek plicní choroby, jež ho po deseti letech předčasně podťala.

Jako mládí Rubešovo byla klopotná cesta chudého studenta za chlebem, tak úřední práce kancelářské v Karlíně, kde od roku 1845 se po prokázané soudcovské způsobilosti stal aktuárem v Načeradci, kam 1847 odešel za syndika, v Kutné Hoře, kde od 1850 byl auskultantem, a posléze v Skutči, kde od 1851 působil jako soudní adjunkt, zvolna, ale jistě vyčerpávalo jeho životní síly. Jako dříve tělem a duší spisovatelem, tak nyní tělem a duší byl úředníkem. Od roku 1845 se vlastně s literaturou rozloučil, zůstával věrný jen svému humánnímu poslání, všude šťastnou rukou smiřovat a jednotit sporné strany a svářící se žalobce. Když 10. srpna 1853 tělesně zhasl, již dávno v něm uhasla někdejší tvůrčí jiskra básnická.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: monaska, 12.06.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Berličky
-Já jsem Čech!
-Karafiáty
-Moje přání
-Pan Trouba
-Vrabec a kůň
­­­­

Diskuse k životopisu
František Jaromír Rubeš







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­