ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

More Thomas (*07.02.1478 - †06.07.1535)

­­­­
Portrait of Thomas More by Hans Holbein d. J. in the Frick Colllection

Sir Thomas More (latinsky Morus), katolíky známý jako Svatý Thomas More, byl anglickým filozofem, politikem (lord kancléř), renesančním humanistickým učencem a racionalistou. Byl považován za nejlepšího anglického právníka své doby, vynikajícího myslitele a spisovatele.

Narodil se v bohaté londýnské rodině, jeho otec Jan byl soudcem a principál vysokého právnického učení v Lincoln's Inn. Thomas studoval dva roky na oxfordské univerzitě latinu a řečtinu, poté práva. V šestadvaceti letech se oženil s Joanou Coltovou, měli spolu tři dcery (Markéta, Alžběta, Cecílie) a syna Jana. Po 6 letech manželství však manželka umírá. Po nějaké době se More oženil znovu, tentokrát s Alicí Middletonovou.

Roku 1499 se seznámil s významným humanistou Erasmem Rotterdamským, což velmi ovlivnilo jeho názory, dokonce žil napůl církevní život. Toužil po mnišském životě a určitou dobu žil jako konvrš v londýnské kartouze.
Roku 1504 se stal členem Parlamentu. Na rozdíl od většiny ostatních členů Parlamentu však nesouhlasil s financováním krále a musel uprchnout z Londýna. Když na trůn nastoupil Henry VIII. (Jindřich VIII.), mohl se vrátit do hlavního města.
Od roku 1510 byl 8 let jedním ze dvou londýnských podšerifů.
V roce 1517, ve svých devětatřiceti letech, nastoupil plně do královských služeb a zakrátko byl též přijat do tajné rady. Kardinál Thomas Wolsey, arcibiskup z Yorku, nesouhlasil s anulací manželství Jindřicha s Kateřinou Aragonskou a musel v roce 1529 odstoupit ze své funkce kancléře.
Thomas úřad krále Jindřicha VIII. zastával v letech 1529-1532. Stal se také jeho blízkým spolupracovníkem a přítelem.
Stále žil prostě a skromně, nezajímala ho sláva ani bohatství.

Ve věcech vypořádání se s protestantismem stál More vnitropoliticky na straně krále. Král jej chtěl přinutit k veřejné přísaze, že uznává krále jako hlavu anglikánské církve. Ale odmítl podepsat dopis žádající papeže o anulování sňatku krále Jindřicha VIII. s Kateřinou Aragonskou a neuznal právo krále Jindřicha VIII. být hlavou anglické církve.
Byl zatčen a uvězněn v Toweru, byl také obviněn z velezrady a v předem vykonstruovaném procesu odsouzen k smrti. Popravili ho stětím 6. července 1535 na Tower Hill. Jeho hlava byla vystavena celý měsíc na mostě London Bridge a až po úplatku Moreovy dcery Markéty odstraněna.

More tak zemřel jako člověk přísných morálních zásad, zachovávaje si až do konce svou hrdost a lidskou důstojnost.

Jeho nejznámějším dílem byl latinsky psaný spis Utopie, jenž byl vydán roku 1516. Utopie vznikla z nesouhlasu se státním zřízením a zákony v Anglii. Moreovi se nelíbilo hromadné přeměňování polí v pastviny pro ovce. Taktéž nesouhlasil s tím, že králové se spíš než o blaho své země starají o své bohatství a zbytečně se pouští do decimujících válek, jen aby získali víc zlata a podmaněných zemí. Proto v jeho hlavě vznikl ostrov Utopie, stát, kde je vše jinak a podle něj ideálně. More dokázal svým pronikavým intelektem rozpoznat negativní stránky rodícího se systému.

V roce 1886 byl církví prohlášen za blahoslaveného a roku 1935 za svatého.

Thomas More vyřkl i několik citátů:

  • Štěstí nespočívá v jakémkoliv uspokojení, ale pouze v čestném a ušlechtilém.
  • Byl bych hloupý obchodník, kdybych zradil Boha. Vyměnil bych dvacet let za věčnost.
  • Mluví-li bohatí lidé o blahu společnosti, vím, že to není nic jiného než spiknutí boháčů, kteří pod jménem a pod záminkou obecného blaha hledají svůj vlastní prospěch.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: deniska.a.a, 10.04.2012

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Thomas MoreMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)