ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rotterdamský Erasmus Desiderius (*28.10.1469 - †12.07.1536)

   
­­­­
Holbein-erasmus

Erasmus Desiderius Rotterdamský, vlastním jménem Gerhard Gerhards, patřil k předním evropským humanistům období renesance. Narodil se v Nizozemsku, pravděpodobně v Rotterdamu, nejspíše v roce 1469 (uvádí se též roky 1465 nebo 1467). Byl nemanželským dítětem kněze a měšťanky, ale přesto dostal kvalitní vzdělání v církevních školách. Později složil slib věrnosti a stal se augustiniánským knězem. Přestože na léta strávená v klášteře vzpomínal v dopisech svým přátelům poměrně kriticky, nepopíral, že právě zde poznal své antické vzory a seznámil se se studiem teologie a filozofie, kterému později věnoval celý svůj život.

V roce 1493 odjíždí studovat na Sorbonnu, kam spadají jeho první literární pokusy. Studium zakončuje teologickým doktorátem a cestuje po Evropě. Poznává velké množství učenců a filosofů, píše a překládá. Roku 1519 se setkává s Martinem Lutherem, který je jeho velký obdivovatel.

Jeho díla přesahují tvorbu mnoha učenců té doby. Kladl důraz na vzdělání, vyzdvihoval význam antiky a vysmíval se formalismu, hlavně církevnímu. Svými současníky byl nazýván "knížetem humanistů".

Jak ale stárne, dělá mu problémy ztotožnit se s radikálními a drsnými způsoby reformace církve. Celý život totiž prosazoval nenásilnou a kultivovanou nápravu s využitím racionálního myšlení. Pro svou nerozhodnost a nevoli přidat se otevřeně k jedné z proti sobě stojících stran byl zavržen reakčními katolíky i radikálními reformátory a jeho vliv poklesl. Kritizován ze všech stran se Erasmus stáhl do ústraní, kde usilovně pracoval na překladech a nových spisech. Dozvídá se o popravě svých přátel humanistů - Johna Fishera a Tomáše Mora (kterému mimochodem připsal i svou Chválu bláznivosti). Touží se vrátit zpět do své rodné země, ale roku 1536 umírá ve švýcarské Basileji.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Karolína Braunová, 14.12.2007

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Chvála bláznivosti
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Erasmus Desiderius RotterdamskýMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­