ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Hesse Hermann (*02.07.1877 - †09.08.1962)

­­­­

Hermann Hesse se narodil 2. července 1877 v německém Švábsku a zemřel 9. srpna 1962 ve Švýcarsku. Byl prozaik, básník a esejista. Roku 1946 získal dokonce Nobelovu cenu za literaturu.

Jeho otec působil spolu s ostatními příbuznými jako křesťanský misionář v Indii. Doufal, že se i jeho syn bude věnovat podobné věci - proto v roce 1891 Hesse vstoupil do evangelického semináře v Maulbronnu. Po půl roce s tím však skončil a rok studoval na gymnáziu v Cannstattu. Rodina ho následně dala vyučit knihkupcem. Než se ale naplno věnoval knihkupectví, stal se ještě zámečnickým učněm v továrně na věžní hodiny. Během učení navíc sám studoval klasické jazyky a evropské i orientální kultury.

V roce 1899 se odstěhoval do švýcarské Basileje, kde uplatnil svou znalost jako knihkupec, při svém zaměstnání byl navíc literárně činný. Díky své úspěšné tvorbě (konkrétně románu Peter Camenzind z roku 1904) opustil knihkupectví a usadil se v Gaienhofenu i se svou manželkou a třemi syny. Roku 1911 se mu splnil jeho sen z dětství a navštívil Indii a Indonésii. Východ jej ale poté již více nelákal, pochopil, že ho může naplnit jen rodina.

Pro obrovské problémy, které nastaly v jeho rodině (smrt otce, onemocnění nejmladšího syna a nemoc manželky - schizofrenie) a také pro válečnou situaci v Německu, propadl Hesse hlubokým depresím a musel být podroben psychoanalytické terapii, přičemž psychoanalýzu později sám začal i studovat.

Roku 1919 se přestěhoval na jih Alp, kde se rovněž věnoval kreslení a malování. Rozvedl se se svou první ženou a zakrátko si vzal mladou zpěvačku, jenže manželství jim vydrželo pouze rok. Po dalším rozvodu se oženil (již potřetí) s historičkou umění, s níž už zůstal do konce svého života.

Často psal o osamělosti a podivínství, což můžeme chápat jako dobu, kdy prožíval rodinné problémy, které se kvůli své vážnosti nutně musely projevit v jeho tvorbě. Byl také oblíbeným autorem beatníků.

DÍLO:

Romantické písně (Romantische Lieder, 1899) - sbírka básní vydaná na vlastní náklady
Hodina po půlnoci (Eine Stunde hinter Mitternacht, 1899)
Básně (Gedichte, 1902)
František z Assisi (Franz von Assisi, 1904)
Peter Camenzind (1904) - román, jenž mu přinesl slávu
Mramorová pila (Die Marmorsäge, 1904) - povídka
Obrácení Casanovy (Casanovas Bekehrung, 1906)
Pod koly (Unterm Rad, 1906)
Tento svět (Diesseits, 1907) - povídkový soubor
Gertruda (Gertrud, 1910) - román
Otec Matthias (Pater Matthias, 1910) - povídka
Na cestě (Unterwegs, 1911) - sbírka básní
Panský dvůr (Rosshalde, 1914) - román
Hudba samotáře (Musik des Einsamen, 1916) - sbírka básní
Pohádky (Märchen, 1919)
Klingsorovo poslední léto (Klingsors letzter Sommer, 1920) - novela
Siddhártha (Siddhartha, 1922) - indická báseň
Cesta do Norimberka (Die Nürnberger Reise, 1927) - próza
Stepní vlk (Der Steppenwolf, 1927) - román s psychologicko-filozofickou tématikou
Narcis a Goldmund (Narziß und Goldmund, 1930) - román
Pouť do země východní (Die Morgenlandfahrt, 1932) - próza
Hra se skleněnými perlami (Das Glasperlenspiel, 1943) - román, jeho vrcholné dílo
Pozdní básně (Späte Gedichte, 1946) - sbírka básní
Dvě idyly (Zwei Idyllen, 1952)

a další

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: petuliczech.kac, 03.01.2011

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Hermann Hesse







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­