ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Daněk Oldřich (*16.01.1927 - †03.09.2000)

­­­­
Dramatik, autor filmových, televizních a rozhlasových scénářů, prozaik a režisér. Narodil se 16. ledna 1927 v Ostravě a zemřel 3. září 2000 v Praze. Vystudoval herectví a režii na Divadelní fakultě AMU v Praze, poté byl režisérem Krajského oblastního divadla v Hradci Králové a šéfem činohry Divadla F.X.Šaldy v Liberci. Od roku 1956 pracoval řadu let jako dramaturg, scénárista a posléze i režisér Filmového studia Barandov. Na počátku 70. let se stal spisovatelem z povolání.
Ve svých dílech se zabývá zejména problémy současnosti, cizí mu však nejsou ani témata historická.

DÍLO:

divadelní hry "Večerní fronta; Nad Orebem kalich; Steelfordův objev; Umění odejít; Čtyřicátý osmý; Hvězda jménem Praha; Svatba sňatkového podvodníka; Podvod se svatbou; Sňatková podvodnice; Máte rádi blázny?; Čtyřicet omylů Herodesových; Vrátím se do Prahy; Dva na koni, jeden na oslu; Případ bez jednacího čísla; Válka vypukne o přestávce; Vévodkyně valdštejnských vojsk; Zpráva o chirurgii města N.; Příští léto v Locarnu"
filmová tvorba (náměty a scénáře) "Zde jsou lvi; Ošklivá slečna; Tři tuny prachu; Pohled do očí; Spanilá jízda (doba husitská); Královský omyl (vláda Jana Lucemburského); Lov na mamuta; Prosím nebudit; Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky"
televizní seriály a hry "Byl jednou jeden dům; Dnes v jednom domě (spolupráce s J.Otčenáškem); Dva útržky ze života muže; Raněný lučišník; Břetislav a Jitka"
historické romány "Král utíká z boje; Král bez přilby; Vražda v Olomouci; Bitva na Moravském poli"
novely "Únosce; Žhářky a požárnice"

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Market.9, 29.03.2008

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Oldřich DaněkMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­