ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Daněk Oldřich (*16.01.1927 - †03.09.2000)

   
­­­­
Dramatik, autor filmových, televizních a rozhlasových scénářů, prozaik a režisér. Narodil se 16. ledna 1927 v Ostravě a zemřel 3. září 2000 v Praze. Vystudoval herectví a režii na Divadelní fakultě AMU v Praze, poté byl režisérem Krajského oblastního divadla v Hradci Králové a šéfem činohry Divadla F.X.Šaldy v Liberci. Od roku 1956 pracoval řadu let jako dramaturg, scénárista a posléze i režisér Filmového studia Barandov. Na počátku 70. let se stal spisovatelem z povolání.
Ve svých dílech se zabývá zejména problémy současnosti, cizí mu však nejsou ani témata historická.

DÍLO:

divadelní hry "Večerní fronta; Nad Orebem kalich; Steelfordův objev; Umění odejít; Čtyřicátý osmý; Hvězda jménem Praha; Svatba sňatkového podvodníka; Podvod se svatbou; Sňatková podvodnice; Máte rádi blázny?; Čtyřicet omylů Herodesových; Vrátím se do Prahy; Dva na koni, jeden na oslu; Případ bez jednacího čísla; Válka vypukne o přestávce; Vévodkyně valdštejnských vojsk; Zpráva o chirurgii města N.; Příští léto v Locarnu"
filmová tvorba (náměty a scénáře) "Zde jsou lvi; Ošklivá slečna; Tři tuny prachu; Pohled do očí; Spanilá jízda (doba husitská); Královský omyl (vláda Jana Lucemburského); Lov na mamuta; Prosím nebudit; Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky"
televizní seriály a hry "Byl jednou jeden dům; Dnes v jednom domě (spolupráce s J.Otčenáškem); Dva útržky ze života muže; Raněný lučišník; Břetislav a Jitka"
historické romány "Král utíká z boje; Král bez přilby; Vražda v Olomouci; Bitva na Moravském poli"
novely "Únosce; Žhářky a požárnice"

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Market.9, 29.03.2008

­­­­

Diskuse k životopisu
Oldřich DaněkMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)