ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Daněk Oldřich (*16.01.1927 - †03.09.2000)

   
­­­­

Dva na koni, jeden na oslu

Hra ze sedmdesátých let se zabývá disharmonií mezi morálkou jednotlivce a morálkou společnosti. Daňkovy postavy se dostávají do mezních situací, kde dochází ke konfrontaci jejich morálních postojů. Autor jasně stojí na straně čestnosti a pravdy.
Tato komedie časově spadá do dávné minulosti, zřejmě do 15. století. Rozehrává příběh tří dobromyslných žoldnéřů (Zajíc, Hřbet, Svatý), kteří podlehli iluzím o výhodách válečného řemesla. Mnohdy jsou však rádi, že vyváznou se zdravou kůží. Potloukají se světem a konstatují, že se většinou nechají najmout lidmi, kteří neslouží dobré věci. Na koni a jednom oslu se dostávají až do Čech. Zastavují u hospody a seznamují se se zdejšími obyvateli. Zajíc (známý milovník) zavádí pletky s krásnou hostinskou Perchtou, strhne se rvačka kvůli falešné hře v kostky... Dozvídají se, že kraj už léta sužují lupiči "Krvavá banda".
K hospodě přijíždí raněný Mátoha z Prámu, najímá žoldnéře, aby mu přivedli dceru, již mu unesl Chval z Drslavi. Ti se vetřou jako boží poutníci do jeho družiny, zajmou ho a odvezou na Prám. Zde ale pochopí, že opět stojí na špatné straně. Mátohova dcera totiž Chvala miluje. Její otec chce v Modré rokli přepadnout arabské kupce a položit vedle nich probodnutého pána z Drslavi. Tím by veškeré podezření padlo na něho a Drslav by byla královským vojskem smetena ze země. Žoldnéři svoji chybu napravují a Chvala osvobodí. Ten se ale neváhá spojit s Mátohou, žoldnéře svázat a předhodit královskému vojsku jako zajaté lupiče. Poznají tak, co je to lidská proradnost. Všichni se od nich odvracejí, i když vědí, že jsou nevinní. Na pomoc přichází pouze Bezka, která vyslechne vychloubačné řeči Staříka o vraždě jejího otce. On vyryl do mrtvého těla křížek a od té doby se lupiči označovali pojmenováním "Křížová banda". Bezka dopomůže žoldnéřům k útěku, sama usedá na osla a odchází s nimi do širého světa.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Market.9, 29.03.2008

­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k výpisku
Oldřich Daněk - Dva na koni, jeden na osluMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­