ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Daněk Oldřich (*16.01.1927 - †03.09.2000)

   
­­­­

Vévodkyně valdštejnských vojsk

Hra byla napsána roku 1979, premiéru měla v roce 1980 v pražském národním divadle. Přestože se příběh odehrává v době třicetileté války, nalézáme v něm mnohá podobenství, jež jsou aktuální i v naší současnosti. Nastoluje otázky války a míru, lásky a zrady, života a zmaru. Příčiny, které plodí válku, neštěstí a zkázu se snaží postihnout na osudech Valdštejna a skupině jeho lancknechtů a markytánek.
Tato dramatická rapsodie začíná i končí zavražděním Valdštejna v Chebu. Celým dějem provází reálného Valdštejna jeho duch, který ironicky konfrontuje skutečnost s minulostí. Do děje vstupují další postavy (markytánky, písař, rejtar, profous), v průběhu děje se přímo na jevišti mění v šlechtice, měšťany, generály a vladaře, s nimiž se Valdštejn setkává na cestě k moci, vzápětí se ale vracejí do svých rolí.
Právě tito hrdinové putují s mrtvým Valdštějnem. Při krátkém odpočinku vylézá jeho duch z dřevěné bedny a začíná se hrát příběh z minulých let, který je po chvílích přerušován vstupy ze současnosti. Po jedné linii sledujeme život Valdštejna, po druhé pohled vojáků a markytánek na válečné běsnění. Rejtar s profousem plánují vraždu Valdštejna, neboť se domnívají, že tím zabijí válku. Brzy však poznávají, že by se nic nezměnilo.
Vedle všech těchto skutečností se ve hře odvíjí tragický příběh lásky rejtara k dívce Marii, jež je ničena válkou, neustálým odloučením aj. Rejtar je vlastně symbolem věčné, mnohdy krutě drcené, přesto nezničitelné touhy po štěstí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Market.9, 29.03.2008

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Dva na koni, jeden na oslu
-Vévodkyně valdštejnských vojsk
-Vražda v Olomouci
-Zpráva o chirurgii města N.
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Oldřich Daněk - Vévodkyně valdštejnských vojskMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­