ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Daněk Oldřich (*16.01.1927 - †03.09.2000)

   
­­­­

Zpráva o chirurgii města N.

Hra řeší otázky etiky lidské práce, které právě ve spojení s lékařským povoláním nabývají na mimořádné důležitosti. Veškeré problémy, antipatie musejí jít stranou, neboť jediná chyba může ohrozit celý výsledek léčení, dokonce přivodit smrt.
Příběh zachycuje jeden jediný den na chirurgickém oddělení nemocnice, kde se připravuje transplantace ledviny. Jejím dárcem se má stát mladý chlapec, který utrpěl smrtelný úraz. Autor přibližuje dramatickou atmosféru pomalu hasnoucího života paní Frajhanzlové a čekání na chlapcovu smrt, která jí dává naději na přežití.
Hlavním hrdinou je chirurg Drabina, vynikající odborník, který některým kolegům vadí při vlastním postupu. Podaří se jim pod záminkou "povýšení" na primáře malé venkovské nemocnice prosadit jeho odchod. Argumentují věčnými lékařovými milostnými avantýrami, náladovostí atd. Nejvíce se však bojí chirurgova zvyku říkat všem bez obalu, co si myslí.
Drabina je ukřivděný, vidí zneuznání svých osobních schopností. Rezignuje a nabízenou funkci přijímá. V okamžiku vypjaté situace kolem transplantace si však mnozí začínají uvědomovat, že důležitější než osobní spory je odpovědnost za lidské životy. Vše ještě umocňuje bezprostřední ohrožení života přednosty kliniky, který dlouho utajoval svůj stav vyžadující riskantní chirurgický zákrok. Drabina tedy zůstává.
Transplantace se nakonec neuskutečnila, protože chlapcovy ledviny byly nemocné. Celou hrou prostupují citáty z Hippokratovy lékařské přísahy, jež odříkává mladá studentka lékařství, dcera sekretářky. Mimo již jmenované vystupují v příběhu i další postavy, jako je například ředitelka nemocnice, vrchní sestra, lékařka, sanitář, docent, profesor a manžel paní Frajhanzlové.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Market.9, 29.03.2008

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Dva na koni, jeden na oslu
-Vévodkyně valdštejnských vojsk
-Vražda v Olomouci
-Zpráva o chirurgii města N.
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Oldřich Daněk - Zpráva o chirurgii města N.Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)