ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Feuchtwanger Lion (*07.07.1884 - †21.12.1958)

­­­­
Lion Feuchtwanger byl německým spisovatelem, prozaikem, dramatikem a překladatelem židovského původu. Narodil se 7. července 1884 v Mnichově v početné rodině židovského továrníka. Vystudoval filozofii a germanistiku v Mnichově, stal se vydavatelem vlastního časopisu Der Spiegel.
Ihned po Hitlerovu nástupu k moci odcestoval do jižní Francie. Později cestoval do sovětského svazu a byl spolu-vydavatelem moskevského exilového časopisu Das Wort. Od roku 1940 pobýval v USA, pak v Kalifornii.
Jeho díla jsou protiválečná a antifašistická. Psal romány s historickými a životopisnými tématy s odkazem současnosti. První výrazný úspěch zaznamenal románem Ošklivá vévodkyně, i když před ním napsal také významný román Žid Süss. Tato dvě díla jsou plna humanismu, ale přesto byla nacisty zneužita k protižidovské propagandě.
Přímo na to reagoval antifašistickou trilogií Čekárna, jež se skládá z částí Úspěch, Oppermannové a Vyhnanství. Značný úspěch měl i román Nepravý Nero, či další trilogie Josephus Flavius (Válka židovská, Synové, Zaslíbená země) o židovském odboji proti Římu v 1. století. Feuchtwanger osvětluje jednání historických postav psychologicky.
V USA napsal příběh nacistického jasnovidce Lautensacka (Bratři Lautensackové) a historickou trilogii Lišky na vinici, Bláznova moudrost aneb Smrt a slavné zmrtvýchvstání Jeana-Jacquese Rousseaua a Goya aneb Trpká cesta poznání.
Zemřel 21. prosince 1958 v Los Angeles.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: J. Kloudová, 10.11.2008

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Lion FeuchtwangerMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­