ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Feuchtwanger Lion (*07.07.1884 - †21.12.1958)

­­­­

Lišky na vinici (2)

Jedná se o historický román z období předrevoluční Francie. Události v něm popisované se opírají o konkrétní skutečnosti, kdy do Francie přijíždí vyslanec nově vzniklých amerických států - B.Franklin, aby dojednal dodávky válečného materiálu a domluvil francouzskou státní půjčku americkému kongresu. Na pozadí těchto skutečností Feuchtwanger mistrně popisuje tehdejší situaci ve francouzské společnosti, předvádí řady událostí a postav - úmrtí Voltaira, život na Versailleském dvoře za vlády Ludvíka XVI. a jeho ženy Marie Antoinetty, zrození slavného Beaumarchaisova Figara, ...
Popsané politické události a barvitý charakter postav a dějů představují kulisu přerodu feudálního řádu do nové společnosti. Velmi zajímavě je popsáno, jak je starý řád rozkládán novými idejemi racionalistů a encyklopedistů, filozofy Voltairem a Rousseaem, kterým uvědoměle či nevědomky pomáhají v destrukci celé společenské skupiny - dvorská šlechta v čele s královnou, spisovatelé, umělci. Běh dějin se ukázal silnější než staletá monarchie. V kontrastu je zde vykreslen zjemnělý, nákladný až luxusní životní styl zvl. francouzské metropole a dvora v kontrastu s relativní chudobou nových amerických států a jejich počátečními téměř existenčními problémy.
Také je v románě několikrát vystiženo, jak vcelku zanedbatelné podměty mohou vést k nebývale tragickým koncům. Touha Francie oplatit Anglii válečnou porážku ji přivede k podpoře revolucionářů a revoluce pak přijde do samotné Francie. Křiklavé rozpory mezi marnotratný životem dvora a hospodářskou situací obyvatelstva natolik napnou sociální vztahy, až dojde k výbuchu a král s královnou skončí na popravišti.
Řada myšlenek představuje určité trvalé poselství: jak slabá vláda spolu s hospodářskými těžkostmi může vést ke krveprolití, vliv jednotlivců a jejich osvícenost nebo zaslepenost může tyto procesy značně ovlivnit, pokroku však nelze zabránit.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Karolina Tauberová, 02.12.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Lion Feuchtwanger - Lišky na vinici (2)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)