ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Carroll Lewis (*27.01.1832 - †14.01.1898)

   
­­­­
LewisCarrollSelfPhoto

Lewis Carroll byl britským spisovatelem viktoriánského období, fotografem a matematikem. Je autorem známých knih pro děti: Alenka v říši divů (Alice's Adventures in Wonderland), Alenka za zrcadlem / Za zrcadlem a co tam Alenka našla (Through the Looking-Glass, and What Alice Found There) a Lovení Snárka (The Hunting of the Snark). Se svojí schopností hrát si se slovy, logikou a fantazií dokázal upoutat široké spektrum čtenářů. Jeho díla, označovaná jako nonsensová literatura, jsou dodnes populární a ovlivnila nejen dětskou literaturu, ale i několik spisovatelů, surrealistů či vědců.

Původ

Carroll pocházel ze severoanglické rodiny. Jeho praděd, který se stejně jako děd i otec jmenoval Charles, to dotáhl až na biskupa. Děd zemřel roku 1803 jako kapitán britského vojska v nasazení, když ještě oba jeho synové byli malí. Starší z nich, v roce 1800 narozený Charles Dogson (otec Lewise Carrolla), se odvrátil od rodinné tradice a nastoupil na školu ve Westminsteru a poté na univerzitu v Oxfordu. Byl vynikající v matematice a klasických jazycích. Stal se dokonce docentem matematiky a dosáhl posvěcení. To by mohl být začátek jeho stoupající kariéry, ale pro dosažení vyššího úřadu by musel žít v celibátu. V roce 1827 se však oženil se svou sestřenicí Frances Jane Lutwidgeovou, načež se stáhl do ústraní a dělal venkovského faráře.

Dětství a mládí

Lewis Carroll se narodil 27. ledna 1832 v Daresbury v hrabství Cheshire jako Charles Lutwidge Dodgson. Byl nejstarším synem a v pořadí třetím potomkem jeho rodičů. Po něm se jim narodilo ještě dalších osm dětí a všichni (7 děvčat a 4 chlapci) se dožili dospělosti, což bylo v té době velice nezvyklé. Když měl Charles 11 let, dostal jeho otec místo faráře v Croft-on-Tees v severním Yorkshiru a celá rodina se přestěhovala na prostornou faru, která se na dalších 25 let stala jejich domovem.
Dodgson senior mezitím udělal jistou kariéru: Publikoval některá kázání, překládal a zapletl se, někdy vlivně, do intenzivních náboženských hádek. Patřil k anglickému vyššímu duchovenstvu, obdivoval Johna Henryho Newmana i Oxfordské hnutí a pokoušel se zprostředkovat tyto názory i svým dětem.
Charles junior nechodil první roky do školy, nýbrž byl do svých jedenácti vyučován doma. Dodržoval čtení knih ze seznamu, a důkazem jeho vynikajícího intelektu je, že v sedmi letech přečetl například Pilgrimův pokrok (The Pilgrim's Progress) od Johna Bunyana. Jeho vztah k otci je popisován jako střízlivý a věcný, zatímco matka se o něj - jako o dlouho jediného svého syna - láskyplně a přednostně starala.
Charles vymyslel jako jedenáctiletý "hru na železnici", inspirován novým, revolucionářským vynálezem železnice. Hra probíhala podle přesně daných a dodržovaných pravidel, která sepsal se sarkastickým humorem a která nechávala projevit se pozdějšího Lewise Carrolla. Kromě toho vypracoval divadelní představení pro loutkové divadlo.

Ve dvanácti letech ho poslali na malou privátní školu v nedalekém Richmondu, kde byl nápadný svým matematickým nadáním. V této době napsal latinské básně, k nimž připojil anglické vysvětlivky. Ředitel školy, James Tate, otci potvrdil mimořádnou míru génia, a dal mu radu, aby synovi o jeho talentu neříkal. Měl jej postupně a pomalu sám objevovat. To mohla být ale příčina jeho koktání, nízkého sebevědomí a krize identity.
O rok později přestoupil Charles na jinou školu do Rugby, jednu z nejznámějších soukromých škol Anglie, kde ale nebyl o moc šťastnější.

V době, kdy chodil Charles do školy, začal se zajímat intenzivně o literaturu. Své literární pokusy zveřejňoval ve školním magazínu Rectory Umbrella. V prosinci 1849 odešel ze školy, aby se roku 1850 zapsal na univerzitu v Oxfordu.

Mladý dospělý Charles Dodgson měřil asi 180 cm, byl štíhlý, měl vlnité hnědé vlasy a modré oči. V 17 letech prodělal závažnou infekci s dávivým kašlem, což u něho mělo za následek nedoslýchavost na pravé ucho. Jedinou opravdovou překážkou mu však bylo již zmíněné koktání, které mu přitěžovalo už v dětství a které ho trápilo celý život.

Studium v Oxfordu

Dodgson navštěvoval od května 1850 univerzitu v Oxfordu, kde studoval předměty jako matematika, teologie a klasická literatura. Byl teprve dva dny v Oxfordu a už byl volán zpátky domů - jeho matka zemřela ve věku 47 let na encefalitidu.
Po návratu na Oxford mu šlo učení lehce, v následujícím roce uzavřel základní studium s nejlepší známkou. Přítel jeho otce mu navrhl stipendium, jež mu umožnilo studovat dál.
V roce 1855 se stal tutorem (univerzitním lektorem) matematiky, čímž si zajistil dobrý příjem, ale práce ho vesměs nudila. Mnoho jeho žáků bylo hloupých, starších než on, bohatších než on a především se o nic nezajímali. Nechtěli se od něj nic učit a on nechtěl nic učit je.

Carroll spisovatelem

Během vyjížďky na loďce po řece Temži 4. července 1862 (kde byli společně Carroll se svým přítelem Robinsonem Duckworthem a třemi sestrami Lorinou, Alicí a Edithou Liddellovými) si vyprávěli příběhy a jeden z nich inspiroval Carrolla k napsání celosvětově známé dětské knihy Alenka v říši divů.

V únoru roku 1863 dokončil Carroll rukopis Alenky v říši divů; jednalo se o 90 stran v úzkostně malém sešitku. Trvalo pak ještě téměř dva roky, než mohl být se svou prací spokojený.
Přátelství mezi rodinou Liddellů a Carrollem se rozpadlo roku 1863. O příčině se vedou pouze spekulace, protože odpovídající deníky z této doby jsou ztracené a dopisy od Carrolla pro Alici zničila její matka.
Jak je známo, kvůli svému koktání se Carroll představoval jako "Do-Do-Dodgson". Je možné, že se ztotožňoval s vymřelým ptákem Dodo, který se vyskytuje i v knize.

Od června do září 1867 cestoval po Rusku a začal pracovat na rukopisu Alenky za zrcadlem, pokračování Alenky v říši divů. Roku 1868 zemřel Carrollův otec, rodina se musela vystěhovat z fary. Carroll se stal hlavou rodiny a hledal pro své neprovdané sestry nové ubytování. Po mnoha snaženích našel dům v Guildfordu v hrabství Surrey. Smrt otce ho uvrhla na několik let do depresí.
Roku 1876 bylo zveřejněno třetí velké dílo Carrolla: Lovení Snárka, fantastická nonsensová balada.
Vedle učitelské činnosti vypracoval Carroll různá matematická pojednání a knihy o algebře, trigonometrii, dvě knihy o Euklidovi nebo dvousvazkovou knihu Curiosa Matematica, jejíž druhá část je věnována zábavné matematice.

Dílko Alenka v říši divů je kulturní ikona. Na jedné straně se jedná o klasiku dětské literatury, na té druhé jej lze asociovat s přírodními vědami, především matematikou, astronomií, fyzikou a informatikou, anebo i s erotikou.
Vedle vypracování nonsensové satiry se věnoval Carroll novému médiu avantgardy: fotografii. Pro Carrollův výzkum je velice zajímavá skutečnost, že fotografoval hlavně dívky do deseti, maximálně dvanácti let, buď oblečené, nebo i nahé.

Někteří kritici označili Carrollovy nereálné příběhy o Alence za halucinace. Představa, že bral autor drogy, ho velice proslavila především v šedesátých letech 19. století. Nikdy to ovšem nebylo dokázáno. V Carrollově době byly přístupné pouze prostředky na tlumení bolesti jako laudanum.

Chybějící deníky

Čtyři svazky a přibližně sedm stránek chybí z Carrollových třinácti deníků. Ztráta svazků je nevysvětlená. Mnoho expertů tvrdí, že byly odstraněny členy rodiny, aby ochránili své jméno.

Konec života

Lewis Carroll zemřel 14. ledna 1898 v anglickém Guildfordu v hrabství Surrey.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: J. Kloudová, 17.11.2009

­­­­

Diskuse k životopisu
Lewis CarrollMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­