ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Carroll Lewis (*27.01.1832 - †14.01.1898)

   
­­­­

Alenka v kraji divů (Alenka v kraji divů a za zrcadlem) (3)

Alenka v kraji divů je dílo anglického matematika a logika Lewise Carrolla, který ji údajně napsal pro malou holčičku Alici Liddellovou. Dílu se dostalo vědecké interpretace a bylo označeno za mimořádné. Sama hlavní postava, neustále ohromená Alenka v bezděčných reakcích na imaginativní svět plný podivuhodných věcí a událostí, Carrollův um logicky svázat absurdum světa v celé šíři a líčená přirozenost i znalost dětského chování, zaručili dílu světové uznání a přerod v klasiku.

OBSAH:

Příběh o holčičce jménem Alenka, která jednoho dne spadne do králičí nory. Za všechno mohl Bílý králík, který proběhl kolem Alenky a v ruce měl hodiny, což Alenku velice podivilo. Alenka se skrze králičí noru dostane do úplně jiného světa. Do světa, kde je vše možné a fantazie nezná hranice.

Alenka zde zažije různá dobrodružství. Například se několikrát zmenší nebo zvětší, potká kočku Šklíbu a pozná krále i královnu. Nakonec se Alenka probudí a zjistí, že vše byl jen pouhý sen.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Autor chtěl dětem ukázat, že představivost je hodně důležitá. Chtěl jim ukázat, že si mohou vytvořit vlastní svět, kam se mohou kdykoliv schovat a být v bezpečí.

CITÁT Z KNIHY:

"A tak tam seděla se zavřenýma očima a namlouvala si, že je v Kraji divů, a přece věděla, že jakmile je otevře, všechno se promění v šedou skutečnost."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Matylda, 02.01.2010

­­­­

Diskuse k výpisku
Lewis Carroll - Alenka v kraji divů (Alenka v kraji divů a za zrcadlem) (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)