ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Carroll Lewis (*27.01.1832 - †14.01.1898)

­­­­

Alenka v kraji divů (Alenka v kraji divů a za zrcadlem)

  • knížka Alenka v kraji divů a za zrcadlem je rozdělena na dvě části: 1. Alenka v kraji divů, 2. Alenka za zrcadlem

Lewis Carroll měl smysl pro krásné a bláznivé nesmysly - a jeho Alenka se v tom fantastickém nesmyslném světě pohybuje s dětskou samozřejmostí a bezstarostností, až nevycházíme z údivu. Dvacet čtyři příběhů v jedné velké, bohatě ilustrované knize.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

CARROLL, L.: Alenka v kraji divů a za zrcadlem. Praha: Státní nakladatelství dětské knihy, 1961 (přeložili Aloys a Hana Skoumalovi)

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍ POSTAVY:

Alenka - děvče, které je zvídavé, a tak se každého ptá na mnoho věcí, rádo poznává nové věci a experimentuje, je vždy upřímné, mluví pravdu, mluví si také sama se sebou a představuje si, že je vlastně jakoby dvěma osobami a že ta druhá osoba v ní jí dodává odvahu a odhodlání; má kočku Micku, kterou má velmi ráda

OBSAH 1. ČÁSTI:

Alenka uviděla mluvícího králíka a vydala se za ním. Spadla do hluboké díry a dostala se do místnosti plné různých kouzel, díky nímž se střídavě zmenšovala a zvětšovala. Když byla obrovská, plakala, a když se scvrkla, málem se utopila v kaluži slz. V té se málem utopila i mnohá zvířátka. Závodem se usušili a Alenka jim začala vyprávět o své kočce Micce. Zvířátka postupně odcházela. Alenka se pak dostala k domečku a opět se zvětšila, ovšem natolik, že se z něho ani nemohla dostat, což opět rozzlobilo zvířátka. Když se zas scvrkla, utekla raději pryč do lesa. Tam ochutnala kus houby a krk se jí zvětšil do té míry, že si ji holubice spletla s hadem. Poté se zas zmenšila do své původní velikosti a uviděla domek. Vešla dovnitř a spatřila, jak je malému dítěti ubližováno, a tak si ho odnesla. Pak zjistila, že to není dítě, ale prase, a proto ho pustila a vydala se na cestu k Zajíci Březňákovi. Chvíli poseděla u jeho stolu a vydala se dál. Hrála kroket s královnou, která ji poslal za Paželvem. Také se stala svědkem soudního líčení. Zrovna když se na ni slétaly karty, probudila se a zjistila, že vše byl jen pouhý sen.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 14.01.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Lewis Carroll - Alenka v kraji divů (Alenka v kraji divů a za zrcadlem)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­