ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Carroll Lewis (*27.01.1832 - †14.01.1898)

­­­­

Alenka v kraji divů (Alenka v kraji divů a za zrcadlem) (2)

- originál Alice's Adventures in Wonderland

Alenka leží na louce a kolem ní náhle přeběhne králík ve vestě a drží hodinky. Když Alenka zjistí, že králík mluví, běží za ním až do díry v zemi a spadne do hluboké jámy plné divných věcí a polic.
Dostává se do místnosti se skleněným stolem, na kterém je zlatý klíč. Alenka odtáhne záclonu a najde malá dvířka, za nimiž je překrásná zahrada, ale nevejde se do nich. Poté najde malou lahvičku s nápisem "Vypij mě!" Když to Alenka uvidí, vezme ji a vypije. Velmi se zmenší, ale později spatří koláček. Sní ho a opět se zvětší. Tak se v příběhu ještě několikrát zvětšuje a zmenšuje. Alenka zažívá v kraji divů mnohá dobrodružství - například v domku Bílého králíka, když mu jde pro rukavičky, po cestě potkává housenáka s dýmkou, až se dostane na svačinu se Zajícem Březňákem a Kloboučníkem, který si namazal hodinky máslem. Se Srdcovou královnou (The Queen of Hearts) hraje kroket, kde vojáci z karet tvoří branky, pálky jsou z plameňáků a koule z ježků. Skamarádí se s kočkou Šklíbou. Příběh končí, když se Alenka probudí a zjistí, že se jí vše jen zdálo.

HLAVNÍ POSTAVY:

Alenka - mladá, chytrá, tvrdohlavá dívka, nic si nenechá líbit
Srdcová královna - přísná, všem chce srazit hlavy

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Autor pomocí tohoto příběhu propojil reálný a fantazijní svět, aby poukázál na to, jak je svět v některých věcech pomatený a že na všechny otázky nelze najít odpovědi.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 21.01.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Lewis Carroll - Alenka v kraji divů (Alenka v kraji divů a za zrcadlem) (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­