ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Carroll Lewis (*27.01.1832 - †14.01.1898)

­­­­

Alenka v kraji divů (Alenka v kraji divů a za zrcadlem) (2)

- originál Alice's Adventures in Wonderland

Alenka leží na louce a kolem ní náhle přeběhne králík ve vestě a drží hodinky. Když Alenka zjistí, že králík mluví, běží za ním až do díry v zemi a spadne do hluboké jámy plné divných věcí a polic.
Dostává se do místnosti se skleněným stolem, na kterém je zlatý klíč. Alenka odtáhne záclonu a najde malá dvířka, za nimiž je překrásná zahrada, ale nevejde se do nich. Poté najde malou lahvičku s nápisem "Vypij mě!" Když to Alenka uvidí, vezme ji a vypije. Velmi se zmenší, ale později spatří koláček. Sní ho a opět se zvětší. Tak se v příběhu ještě několikrát zvětšuje a zmenšuje. Alenka zažívá v kraji divů mnohá dobrodružství - například v domku Bílého králíka, když mu jde pro rukavičky, po cestě potkává housenáka s dýmkou, až se dostane na svačinu se Zajícem Březňákem a Kloboučníkem, který si namazal hodinky máslem. Se Srdcovou královnou (The Queen of Hearts) hraje kroket, kde vojáci z karet tvoří branky, pálky jsou z plameňáků a koule z ježků. Skamarádí se s kočkou Šklíbou. Příběh končí, když se Alenka probudí a zjistí, že se jí vše jen zdálo.

HLAVNÍ POSTAVY:

Alenka - mladá, chytrá, tvrdohlavá dívka, nic si nenechá líbit
Srdcová královna - přísná, všem chce srazit hlavy

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Autor pomocí tohoto příběhu propojil reálný a fantazijní svět, aby poukázál na to, jak je svět v některých věcech pomatený a že na všechny otázky nelze najít odpovědi.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 21.01.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Lewis Carroll - Alenka v kraji divů (Alenka v kraji divů a za zrcadlem) (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)