ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Amis Kingsley (*16.04.1922 - †22.10.1995)

­­­­

Sir Kingsley William Amis se narodil 16. dubna 1922 v Londýně (Clapham, oblast jižního Londýna). Byl to anglický spisovatel, básník, kritik a učitel.

Studoval v Oxfordu. Nicméně svá studia dokončil až po válce, během níž sloužil v britské armádě. Poté vyučoval angličtinu na univerzitách ve Velké Británii i USA.

Psal převážně satirická díla a považuje se také za zakladatele "universitního románu". Je autorem více jak 20 románů, 3 básnických sbírek, povídek, rozhlasových a televizních scénářů a dalších knih. Má syna Louise Martina Amise, jenž je rovněž anglickým romanopiscem a literárním kritikem.

V roce 1990 byl pasován na rytíře (titul Sir). V srpnu 1995 prodělal mrtvici. Vypadalo to, že by mohl být zase v pořádku, ale jeho stav se záhy zhoršil, byl převezen opět do londýnské nemocnice St. Pancras, kde bohužel 22. října 1995 umírá.

Z DÍLA:

Šťastný Jim (1954, Lucky Jim) - román o vysokoškolském profesorovi, který se nechová podle zvyků a konzervativních požadavků a způsobuje tím rozruch na celé univerzitě
Mně se tu líbí (1958, I like it here)
Tlustý Angličan (1963, One Fat Englishman)
Liga proti smrti (1966, The Anti-Death League)
Chci to hned (1968, I Want It Now)
Přeměna (1976, The Alteration)
Jakeův problém (1978, Jake's Thing)
Šťastná Anna (1994, The Russian Girl)
Obojí dělat nemůžeš (1994, You Can't Do Both)

a další...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jesky, 10.10.2009

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Kingsley AmisMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­