ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Amis Kingsley (*16.04.1922 - †22.10.1995)

­­­­

Jakeův problém

Autor v příběhu o stárnoucím oxfordském docentovi, který má problémy se svou mužností, především satirizuje odlidštění a "oderotizování" sexu v současném světě.

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Londýn - 70. léta 20. století

HLAVNÍ POSTAVY:

Jake Richardson - 59 let, oxfordský docent
Brenda - 48 let, jeho žena
doktor Rosenberg - Jakeův lékař
Ed - psychoterapeut
Geoffrey a Alcestis - Jakeovi a Brendini přátelé

DĚJ:

V centru všeho dění stojí především Jake a jeho žena Brenda, zprvu trochu v pozadí jejich přátelé - manželský pár Geoffrey a Alcestis. Objevují se v příběhu na samém začátku (návštěva u Richardsonových), velmi zřídka se s nimi setkáváme v průběhu knihy, aby pak sehráli důležitou roli v samotném závěru.

Jakeovi je 59 let, vyučuje na univerzitě v Oxfordu historii. Je úspěšný, problém je jen jeho osobní život, konkrétně ztráta libida. S tímto problémem navštíví svého lékaře, jenž ho doporučí k odborníkovi - doktoru Rosenbergovi. Před ním je Jake nucen odhalit do podrobností celý svůj život, včetně intimního.

Začíná léčba. Jake je nucen zapisovat své sexuální fantazie, v noci sledovat na přístroji svou erekci, studovat porno časopisy. Také Brenda nezůstává stranou všeho dění, je jí doporučeno shodit pár kilogramů. Ujme se tohoto úkolu statečně a se vší vervou, také cítí, že s jejím manželstvím není něco v pořádku, a chce to napravit.

Nejtrapnější z toho všeho je tzv. negenitální zacilování - oba si mají lehnout do postele a 15 minut se hladit a masírovat po celém těle kromě genitálií. Brenda se snaží, Jake je z toho děsně otrávený. Celé je to hrozná a trapná fraška. V této chvíli už si Brenda zřejmě uvědomila, že jejich manželství je nenapravitelné - nicméně byl to jen záblesk, který hned zmizel.

Následovaly "seance" u psychoterapeuta Eda. Hned na té první, kde byl i s Brendou, byl donucen svléknout se před všemi do naha. Bylo to pro něj pokoření, a proto se rozhodl, že s těmito sezeními skoncuje hned na začátku. Setkal se zde také s Geoffreyem - ten měl pocit, že není důležitý, že je hloupý a že jej nikdo nepotřebuje. Na další sezení už docházela jen Brenda. Pořád se ještě snažila, chtěla Jakeovi vysvětlit, že problém je někde jinde, že s ní vůbec nemluví, o ničem se s ní neradí, neptá se na její názor, zkrátka že by to chtělo více citu. Marně.

Jednoho dne oznámila Brenda Jakeovi, že od něj odchází - s Geoffreyem. Jake tedy nechal Brendě dům a sám se odstěhoval. Tiše v duchu doufal, že se k němu Brenda jednou vrátí. Opět se ukázal u svého lékaře, tentokrát se střevními problémy. Doktor mu mimo jiné řekl, že jeho ztráta libida mohla být způsobena nikoli psychikou, ale nedostatkem nějakého hormonu a že by se tento problém dal vyřešit. Jake už však neměl zájem a další léčení odmítl.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Simonka, 24.02.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Kingsley Amis - Jakeův problémMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)