ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Amis Kingsley (*16.04.1922 - †22.10.1995)

­­­­

Jakeův problém

Autor v příběhu o stárnoucím oxfordském docentovi, který má problémy se svou mužností, především satirizuje odlidštění a "oderotizování" sexu v současném světě.

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Londýn - 70. léta 20. století

HLAVNÍ POSTAVY:

Jake Richardson - 59 let, oxfordský docent
Brenda - 48 let, jeho žena
doktor Rosenberg - Jakeův lékař
Ed - psychoterapeut
Geoffrey a Alcestis - Jakeovi a Brendini přátelé

DĚJ:

V centru všeho dění stojí především Jake a jeho žena Brenda, zprvu trochu v pozadí jejich přátelé - manželský pár Geoffrey a Alcestis. Objevují se v příběhu na samém začátku (návštěva u Richardsonových), velmi zřídka se s nimi setkáváme v průběhu knihy, aby pak sehráli důležitou roli v samotném závěru.

Jakeovi je 59 let, vyučuje na univerzitě v Oxfordu historii. Je úspěšný, problém je jen jeho osobní život, konkrétně ztráta libida. S tímto problémem navštíví svého lékaře, jenž ho doporučí k odborníkovi - doktoru Rosenbergovi. Před ním je Jake nucen odhalit do podrobností celý svůj život, včetně intimního.

Začíná léčba. Jake je nucen zapisovat své sexuální fantazie, v noci sledovat na přístroji svou erekci, studovat porno časopisy. Také Brenda nezůstává stranou všeho dění, je jí doporučeno shodit pár kilogramů. Ujme se tohoto úkolu statečně a se vší vervou, také cítí, že s jejím manželstvím není něco v pořádku, a chce to napravit.

Nejtrapnější z toho všeho je tzv. negenitální zacilování - oba si mají lehnout do postele a 15 minut se hladit a masírovat po celém těle kromě genitálií. Brenda se snaží, Jake je z toho děsně otrávený. Celé je to hrozná a trapná fraška. V této chvíli už si Brenda zřejmě uvědomila, že jejich manželství je nenapravitelné - nicméně byl to jen záblesk, který hned zmizel.

Následovaly "seance" u psychoterapeuta Eda. Hned na té první, kde byl i s Brendou, byl donucen svléknout se před všemi do naha. Bylo to pro něj pokoření, a proto se rozhodl, že s těmito sezeními skoncuje hned na začátku. Setkal se zde také s Geoffreyem - ten měl pocit, že není důležitý, že je hloupý a že jej nikdo nepotřebuje. Na další sezení už docházela jen Brenda. Pořád se ještě snažila, chtěla Jakeovi vysvětlit, že problém je někde jinde, že s ní vůbec nemluví, o ničem se s ní neradí, neptá se na její názor, zkrátka že by to chtělo více citu. Marně.

Jednoho dne oznámila Brenda Jakeovi, že od něj odchází - s Geoffreyem. Jake tedy nechal Brendě dům a sám se odstěhoval. Tiše v duchu doufal, že se k němu Brenda jednou vrátí. Opět se ukázal u svého lékaře, tentokrát se střevními problémy. Doktor mu mimo jiné řekl, že jeho ztráta libida mohla být způsobena nikoli psychikou, ale nedostatkem nějakého hormonu a že by se tento problém dal vyřešit. Jake už však neměl zájem a další léčení odmítl.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Simonka, 24.02.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Kingsley Amis - Jakeův problémMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­