ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Amis Kingsley (*16.04.1922 - †22.10.1995)

   
­­­­

Šťastný Jim


OSNOVA:

I. Základní informace o knize
II. Informace o knize:a) Žánr
b) Místo a doba děje
c) Postavy
d) Naznačení tématu knihy
e) Konflikt
f) Jazykové zpracování
III. Vlastní názor


Chtěl bych vám představit knihu Šťastný Jim, kterou napsal Kingsley Amis. Kniha byla prvně vydána v roce 1954 v Anglii, kde zaznamenala velký ohlas u čtenářů. U nás byla vydána v roce 1992 v Praze a byla přeložena panem Svobodou.

Kniha Šťastný Jim se řadí do žánru humoristických románů rozhněvaných mladých mužů. A nebo tuto kniho můžeme zařadit do univerzitních románů, kterých je Kingsley Amis zakladatel.

Tento humoristický román se odehrává v padesátých létech dvacátého století v prostředí cambridgské univerzity.

Hlavní postavou je James Dixon, učitel na cambridgské univerzitě. James Dixon se obává o svoje místo učitele na univerzitě, proto se různě snaží podlézat profesorovi Welchovi. Jenže Dixon přesně takovým typem lidí jako je Welch opovrhuje.

Jednou byl Dixon pozván k Welchovým na víkend, kde se seznamuje s jeho synem Bertrandem a s jeho přítelkyní Christinou. Christina se mu okamžitě zalíbila, ale myslel si, že na takovou dívku z vyšší společnosti nemá nárok. Jenže mezi Jimem a Christinou vzniká stále větší náklonnost. Bertrand toto pozoruje a vyhrožuje Jimovi, že ho nechá vyhodit z univerzity.
Nakonec Jim má pocit, že nemůže už nic ztratit. Jim se opije a má přednášku o alžbětinské době, kterou původně napsal pro Welche, aby se mu zavděčil. Po této přednášce je z univerzity propuštěn. Jenže v hledišti seděl Christinin strýček Gorge-Urquart, kterému se přednáška líbila a nabídne Jimovi práci u něj v Londýně. Jim se po příjezdu do Londýna setkává s Christinou a dovídá se, že se rozešla s Bertrandem.

Kniha naznačuje konflikt člověka, který se nesnaží zapadnout do snobského prostředí. Protestuje proti konvencím a dostává se do spoustu trapných situací. Nakonec ho stejně toto prostředí pohltí a s tímto prostředím splyne.

Kniha je psána spisovným i hovorovým jazykem. Objevuje se zde i jazyk odborný, který se objevuje u přednášek.

Tato kniha je psána velmi humorně. Vykresluje mladého člověka, který se bouří proti konvencím, které svět určuje. Myslím si, že tato kniha i po padesáti letech své existence má stále své příznivce.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: McSacek, 20.04.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
Kingsley Amis - Šťastný JimMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)