ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Amis Kingsley (*16.04.1922 - †22.10.1995)

   
­­­­

Šťastný Jim (2)

Román z prostředí anglické univerzity rázem autora proslavil. Lehkým stylem a sarkasmem, zesměšňujícím povrchnost i snobismus či autority a tradice nehodné úcty, patří do období literatury, označované jako doba "rozhněvaných mladých mužů".
James Dixon působí na katedře dějin univerzity v Cambridge. Je neobratný, chybí mu sebědomí a jeho nejistota je podtržena ještě i jeho nejistým postavením, neboť má uzavřenu smlouvu na dobu neurčitou a o jejím prodloužení se má v dohlednu rozhodnout. Na jedné straně je pronásledován strachem o místo, na druhé straně v hloubi duše cítí, že o místo učitele vlastně nestojí, navíc vidí nedostatky odborné i charakterové svého nadřízeního i svých kolegů. Okolnostmi je dotlačen do vztahu s kolegyní Margaretou, který sice udržuje na přátelské úrovni, ale rád by ho ukončil, protože Margareta se chová, jako by byla jeho snoubenka. Jenže si netroufá jí o tom říct, protože Margareta ho citově vydírá. Snaží se plnit všechny úkoly uložené vedoucím katedry, roztržitým profesorem Welchem a zavděčit se mu, ale bez valného úspěchu. Navíc mu podráží nohy spolubydlící Johns, který na něj při každé příležitosti Welchovi donáší. Jim se v soukromí odreagovává provozováním zesměšňující mimiky a ve chvílích nervozity a trémy provádí neuvědoměle svá mimická gesta i na veřejnosti.
Jednoho dne je Jim pozván k Welchovým na hudební víkend a seznamuje se tam s arogantním Welchových synem Bertrandem a hlavně s jeho dívkou Christinou Calaghanovou. Na večírku způsobí výtržnost, když se s Bertrandem pohádá, odchází do hospody a po návratu způsobí řadu škod. Brzy ráno se potkává s Christinou, která mu pomáhá škody zamaskovat. Christina se mu líbí, ale patří k vyšší společnosti (má bohatého strýce) a Jim má pocit, že pro ni nemůže být zajímavý. Bertrand i Margareta vycítí, že Christina si s Jimem rozumí. Bertrand Jimovi vyhrožuje, že ho nechá z univerzity vyhodit a Margareta přitvrdí ve vydírání, když se pokouší o sebevraždu, jako již jednou dříve, po rozchodu s bývalým partnerem.
Na universitním plese se Jim znovu setkává s Christinou a je také představen jejímu strýci, Gore-Urquhartovi. Na plese má také mít přednášku, jíž by se měl kvalifikovat pro další setrvání na katedře dějin. Ztrémován se opije a přednášku na téma Alžbětinská doba přednese se svou bohatou komickou mimikou, jíž nevědomky paroduje jak Welche, tak rektora. Má pocit, že všechno je ztraceno, ale dozvídá se, že Margaret se stejně chovala i v dřívějším vztahu, který nepřerostl přátelství a navíc mu Gore-Urquhart nabízí místo tajemníka, které bylo původně určeno Bertrandovi. Místo přijme, podaří se mu odpoutat se od Margaret a na nádraží se setkává s Christinou, která se rozešla s Bertrandem, když se dozvěděla o jeho delší dobu trvajícím vztahu s Carol, manželkou Jimova kolegy.

Mimořádně vtipné dialogy a lehký sarkasmus provázejí popisy sledu trapných situací, které nešťastného Jima pronásledujíí a odlehčují kritiku zkostnatělého prostředí anglické university. Kniha neztrácí časem nic ze své aktuálnosti a patří k těm, k nimž se stále vracíme.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 20.10.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
Kingsley Amis - Šťastný Jim (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­