ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kainar Josef (*26.09.1917 - †16.11.1971)

­­­­
Josef Kainar patří rovněž k těm autorům, jejichž poezie obrazně řečeno swingovala s jazzem, ale pokulhávala s budovatelskými zpěvy, ačkoli se postupně pokusila o obojí.

Narodil se 29. června 1917 v Přerově, v rodině železničáře. Když mu bylo deset, rodiče se rozvedli a syn zůstal s otcem, který se znovu oženil. Gymnaziální studia i pubertu prožíval mladý Kainar bouřlivě - včetně pokusu o sebevraždu v roce 1934. Už na gymnáziu publikoval ve studentském časopise a po maturitě začal studovat češtinu a francouzštinu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Po uzavření vysokých škol se živil jako dělník a hrál také na kytaru a housle v tanečním orchestru. V roce 1940 debutoval sbírkou Příběhy a menší básně. Po válce se uchytil jako redaktor v Brně, oženil se, vydal další dvě sbírky (Nové mýty, 1946, a Osudy, 1947), stal se kmenovým autorem pražského Divadla satiry a na vysokou školu se už nevrátil.

První sbírky představovaly vlastně i první ze dvou vrcholů jeho tvorby. Jak naznačují samy jejich názvy, šlo o básně epické, i když nikoli "vyprávěcí". V Osudech například použil legendy a dějinné příběhy jako aktuální paralely a v současných příbězích hledal zase variace věčných témat. V tomto období hleděl na svět skepticky a viděl v něm většinou jen černou grotesku. Tyto postoje se pak projevily v divadelní hře Ubu se vrací aneb Dršťky nebudou (1949), ve hře předznamenávající českou éru absurdních dramat.

V padesátých letech se - ať už z přesvědčení nebo z oportunismu - "zapojil" do budovatelského nadšení. Skepsi a absurditu vystřídal optimismus a nepochybující nadšení - a na jeho poezii se to projevilo úpadkem. Veliká láska (1950) byly verše heslovité a plakátovací, Český sen (1953) se uchýlil k písničkové idyle. Sbírka Člověka hořce mám rád (1959) se sice pozvolna vracela k původní kainarovské poetice, lidé v ní alespoň už měli své vnitřní spory, ale povinného optimismu se ještě nezbavila. Dobová kritika ovšem Kainara právě za tyto jeho sbírky chválila a on se těšil přízni mocných. V roce 1956 se podruhé oženil a odešel do Prahy, ale až do konce života většinu času trávil v Domovech spisovatelů na Dobříši a na Ždáni.

Druhý vrchol tvorby nastal v šedesátých letech, kdy se básník vrátil ke svým jazzovým kořenům a nechal se inspirovat blues. Jeho bluesové verše sice pracovaly s rýmem jen sporadicky (pokud nešlo přímo o písňové texty), ale od blues si vypůjčily jeho atmosféru, plnou bytostné skepse a potemnělé, trpké a zmoudřelé rezignovanosti. Ve sbírce Lazar a píseň (1960) vyslovil příběhy lidí ubitých všedními tragédiemi - rozchody, samotou - z nichž se potřebují vypovídat, vyplakat a ujistit se, že "to musí bejt". Stejnou atmosféru měly i verše další sbírky Moje blues (1966), která se k jazzové inspiraci hlásila už svým názvem a která obsahovala osobnější básníkovy zpovědi. Písňové texty, v nichž byl mistrem, ať šlo o práce vlastní nebo o přebásnění cizích jazzových textů, shrnul do sbírky Miss Otis lituje (1969).

Z dramatické tvorby stojí ještě za připomenutí v době svého vzniku neuvedená divadelní hra Ubu pokračuje (napsáno 1947), která své absurdní prvky čerpala z dobové politické scény, a veršované drama Nebožtík Nasredin (1959).

Kainar jako jeden z mála tehdejších básníků politicky "přežil" normalizaci, v roce 1970 se stal členem přípravného výboru nového Svazu spisovatelů. Nepřežil ji však fyzicky - 16. listopadu 1971 zemřel na Dobříši na infarkt.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Michaela Dvořáková, 07.02.2008

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Josef KainarMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­