ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kainar Josef (*26.09.1917 - †16.11.1971)

­­­­

Velké lásky a sny

Schůzka v Anglii
Prostředí lordů, kteří se snaží řešit problémy ve světě. Lordi mají vysoké postavení a svým rozhodnutím chtějí ovládat lid a dění ve světě. Ale lid se jen tak ovládnout nedá. Báseň mi trochu připomínala Mnichovskou konferenci, kdy vysoce postavení lidé rozhodovali o lidu a jeho osudu. Nebo prostředí lordů může znamenat, že Anglie určovala dění v Evropě.

- rým volný, opakovaní veršů, přirovnání, metafora, 7 slok

Dítě zítřka
Dítě si prohlíží mapu světa. Chce se podívat až na ledovec. S naivitou říká, že svět je jeho. Neví, že svět nejsou jen hory, moře a města, ale také chudoba, utrpení a války.

- rým volný, metafora, 7 slok

Taková láska
Báseň vypráví o lásce dvou starých lidí, kteří se dokonale znají a prožili spolu většinu svého života. Jsou spolu oddělení od všedního světa a mají jeden druhého. Zemřeli ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi. Další verše přinášejí smíření a vzpomínku na jejich lásku, která žije dál.

- rým nepravidelný, metafora, 10 slok

VLASTNÍ NÁZOR:

Báseň Taková láska se mi líbila nejvíce, ale stejně si autor neodpustil použít motiv druhé světové války.
Tato kniha byla docela zajímavá, ale bylo zde použito hodně motivů socialismu a vlastenectví.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: El, 05.06.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Kainar - Velké lásky a snyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­