ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kainar Josef (*26.09.1917 - †16.11.1971)

­­­­

Včela na sněhu

Za svého života vydal Kainar osm básnických sbírek, z nichž poslední nese název Moje blues (1966). Mezi roky 1966-1971, kdy v listopadu zemřel, však publikoval nové verše v několika časopisech a novinách (poslední báseň Vstávání se objevila v říjnu 1971 v Tvorbě). A právě z těchto veršů uspořádal dr. Miloš Pohorský sbírku Včela na sněhu (1982). A proč se jmenuje zrovna Včela na sněhu? Editor si půjčil právě tento Kainarův verš, protože se mu zdálo, že vystihuje vratkost básníkova působení i bezbrannost jeho slov.
Sbírku rozdělil do tří částí: Chvíle na Slapech, Poslední blues, Stejné a jiné básně. Kainar poslední léta svého života prožil na Ždáni u Slap. Z toho také název první části sbírky. Ta obsahuje tyto básně: Chvíle prstenu, Tůň, Stará báseň, Vodní zákony, Noční scéna, Západ slunce na Slapech, Trhan, Parma. V druhé části (Poslední blues) se objevují následující básně: Poézie jak jsi pořád krásná, Blues o děvčátku a labutích, Velké vánoční blues s malým rumem, Noe, Jak ulovit štiku dlouhou jako stehno antické bohyně, Báseň s modlitbičkou pro černou hodinku, Novoroční rozhovor, Podvečerní zimní jízda vlakem, Dvanáct kytar. A konečně v závěrečném oddílu Stejné a jiné básně se nachází básně: Můj kabát, Koleda, Samotáři, Říkanky pro dospěláky, Stroj smrti, Provedení důkazu, Tři stejné a jiné básně, Vstávání.
Ve sbírce si lze všimnout slapských motivů, básníkovy hořké lásky k životu, jeho groteskní fantazie, ale i kritických nálad spojených se vzrušujícími událostmi. Člověk se ohybuje ve spletitém labyrintu vzájemně se srážejících lidí a událostí a prostě nemůže a nechce se vymknout z jejich okruhu, takové dramatické pocity se objevují v závěrečných verších, které se skládají často z podivných a nesourodých částí, zrcadlí se v nich minulost, poznamenává je parodie. Básník ale připomíná i rozsvěcující se záblesky něžnosti, naděje, kamarádství.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 13.03.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Kainar - Včela na sněhuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­