ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kainar Josef (*26.09.1917 - †16.11.1971)

­­­­

Český sen

Básnická sbírka z padesátých let 20. století poznamenaná dobovou socialistickou ideologií. Oslavuje lid jako nositele společenského pokroku, vyzdvihuje významné osobnosti jako příklady hodné k následování.

Český sen
Obraz českého synka, který může klidně spát, protože ho chrání český sen. Autor vzpomíná na slavnou českou minulost, zvláště pak na dobu husitskou a ve spícím synkovi vidí příštího bohatýra.

Svazáci
Autor vidí novou, radostnější budoucnost v mladých lidech.

Samota
Na příkladu hrušky, která stojí sama v širém poli, má hořké ovoce a umdlévá, ukazuje básník podobenství s lidmi. Samotný člověk hyne stejně jako strom.

České divadlo
Láska k českému divadlu představuje i kousek domova, v němž ožívají postavy Lenina, Husa, Žižky z Trocnova i našich zesnulých blízkých.

OSTATNÍ BÁSNĚ:

Za Stalinem
První milenci
Mladý šofér
Píseň o mladé vichřici
Cvrček
Políčko
Dítě zítřka
Zaryje
Těžké jaro 1953
Jesenin
Krajinou Zdeňka Nejedlého
Taková láska
Když mluvil Stalin
Nevědomí
Nevěrný
Láska pěknější
Písně

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Michaela Dvořáková, 21.07.2012

    Ceska posta
­­­­

Diskuse k výpisku
Josef Kainar - Český senMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­