ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kinney Jeff (*19.02.1971)

   
­­­­

Jeff Kinney, celým jménem Jeffrey Patrick Kinney, se narodil dne 19. února roku 1971 ve Fort Washingtonu ve státě Maryland na východě Spojených států amerických. Zde také studoval střední školu Bishop McNamara High School.
Je to světoznámý karikaturista a spisovatel, ale též herní designér, producent i herec. Proslavila ho zejména série dětských knih Deník malého poseroutky (Diary of a Wimpy Kid), jejíž první díl vyšel v Americe v tištěné podobě roku 2007.

Jeho život bychom v podstatě mohli hledat v knížkách o malém poseroutkovi, které mapují jeho dětství, v němž musel zažívat nejedno úskalí, ať už v podobě svého staršího bratra či neopětovaných lásek na škole.

Jeff navštěvoval Marylandskou univerzitu (University of Maryland). Právě díky škole a školnímu komiksu vděčí za to, že se u něj projevila láska ke karikaturám, jež začal v pestré škále využívat ve své prvotině Igdoof, která vycházela v tamních školních novinách The Diamondback.
Od té chvíle mu bylo zcela zřejmé, co chce dělat po zbytek svého života. Právě proto se začal zajímat o designová odvětví, díky čemuž skončil nakonec v herním průmyslu, ve kterém využil svých získaných znalostí při tvorbě on-line her.

Velká změna v jeho životě nastala po vydání prvního dílu Deníku malého poseroutky. Jeff na něm začal pracovat již někdy během roku 1998, nicméně prvního knižního vydání se dočkal až teprve v roce 2007. Pak už to šlo ráz na ráz, díl za dílem se stával slavnějším, až nakonec pronikl i k nám.

Na závěr je dobré poznamenat, že v roce 2010 se dočkal Deník malého poseroutky svého prvního filmového zpracování (u nás pod názvem Deník slabocha; režie Thor Freudenthal), jež v roce 2011, respektive 2012 následovala další pokračování: Deník malého poseroutky 2 a Deník malého poseroutky 3 (oba snímky režíroval David Bowers). Ačkoliv u nás tyto filmy nebyly nijak zvlášť vítány, v Americe slavily několikamilionové tržby právě díky popularitě spisovatelových knížek.

Jeff Kinney v současné době žije v Plainville ve státě Massachusetts se svojí ženou Julií a jejich dvěma syny, Willem a Grantem. Má dva bratry (staršího a mladšího) a jednu sestru.
Postava Rodricka z knížek o malém poseroutkovi vznikla na základě autorových zážitků se svým starším bratrem Scottem, postava Mannyho je zase přisuzována jeho mladšímu bratru Patovi.

DENÍK MALÉHO POSEROUTKY:

 1. Deník malého poseroutky (2007, Diary of a Wimpy Kid)
 2. Deník malého poseroutky: Rodrick je king (2007, Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules)
 3. Deník malého poseroutky: Poslední kapka (2009, Diary of a Wimpy Kid: The Last Straw)
 4. Deník malého poseroutky: Psí život (2009, Diary of a Wimpy Kid: Dog Days)
 5. Deník malého poseroutky: Ošklivá pravda (2010, Diary of a Wimpy Kid: The Ugly Truth)
 6. Deník malého poseroutky: Ponorková nemoc (2011, Diary of a Wimpy Kid: Cabin Fever)
 7. Deník malého poseroutky: Páté kolo u vozu... (2012, Diary of a Wimpy Kid: The Third Wheel)
 8. Deník malého poseroutky: Fakt smůla (2013, Diary of a Wimpy Kid: Hard Luck)
 9. Diary of a Wimpy Kid: The Long Haul (2014?)

Pracovní deníky

 • Můj vlastní deník malého poseroutky (Diary of a Wimpy Kid: Do-It-Yourself Book) - pracovní deník, doplňující řadu Deníků malého poseroutky, určený pro vlastní záznamy; obsahuje kvízy, doplňovačky, komiksy k dokreslení; polovinu knihy tvoří prázdné nalinkované listy
 • Můj nový! vlastní deník malého poseroutky (The Wimpy Kid: Do-It-Yourself Book)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavel Dovhanič, 09.06.2014

­­­­

Diskuse k životopisu
Jeff KinneyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­