ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kinney Jeff (*19.02.1971)

­­­­

Fakt smůla (Deník malého poseroutky)

  • díl v sérii: 8 (předchozí: Páté kolo u vozu)
  • pro starší děti

Gregu Heffleymu ujíždí půda pod nohama. Jeho nejlepší kamarád Rowley Jefferson se na něj vybodl a najít si nové kamarády bude fakt fuška. Aby obrátil štěstí na svou stranu, Greg se rozhodne, že zariskuje a nechá svá rozhodnutí na náhodě. Bude mít kliku, nebo se mu smůla bude lepit na paty až do konce života?

PROSTŘEDÍ:

Americké městečko, a to především prostředí školy a domova školáka Grega.

NÁMĚT:

Příhody školáka Grega, který si píše deník.

DĚJOVÁ LINIE:

Dějová linka je systematicky utříbená, jak tomu bylo u předchozích dílů.

Příběh se odehrává v době, kdy Rowley, doposud nejlepší Gregův kamarád, začne chodit s dívkou Abigail, kvůli níž se zcela změní, a to nejenom vzhledově, ale i v chování. Dětské záležitosti jako dělání bublin v čokoládovém mléce jsou pro něj naprosto tabu, stejně tak jako přátelství s Gregem. Ten tomu zpočátku nechce uvěřit, ale časem se s tím smíří.

Greg se rozhodne, že je načase najít si nového kamaráda. Tím má být podivínské dítě Fregley, jehož chce přetvořit k obrazu svému (konkrétně na přesnou kopii Rowleyho). Proto se mu věnuje, pozve jej při obědě ke svému stolu a snaží se ho vychovat, byť - jak říká on sám - je to záležitost na delší dobu. Nakonec ale celá převýchova skončí tak, že jej Fregley předčí díky jednomu triku (týkajícího se pupíku a žvýkání), čímž si získá sympatie všech kluků ve třídě a stane se díky tomu dokonce v ročence i třídním komikem.

Když už se zdá, že nemůže být nic horší, maminka oznámí, že k nim přijedou na návštěvu její sestry. Z toho není nikdo moc nadšený, obzvláště ne Greg, jenž s nimi a jejich dětmi má mnohé negativní zkušenosti, které začaly ještě v době, kdy žila jeho prababička a pokračovaly až doposud díky hádce, kterou zapříčinil drahý rodinný diamantový prsten, co měl po ní někdo zdědit. Právě kvůli němu se obrátí snad celý její dům vzhůru nohama, jen aby se našel, avšak marně.

Dalším příběh se týká zázračné věštící koule, oblíbené hračky mnohých dětí v Americe. Greg ji najde u svého bratra pod postelí a využije ji prakticky snad na všechno možné, jen aby získal odpověď. Začne jí proto naplno důvěřovat, což má za následek to, že se zhorší ve škole natolik, že mu hrozí, že půjde do letní školy. To ho přiměje k tomu, aby zabral, a skutečně se mu povede si vylepšit známky.

Ke konci knížky se Abigail rozchází s Rowleym - jen mu to neřekne, takže ten to zjistí nečekaně až při obědu, kdy se jeho bývalá dívka dá zase dohromady se svým předchozím chlapcem. Rowley tak zůstane zcela sám a začne pociťovat to samé, co Greg na začátku knihy. Avšak díky Gregově lítosti se s ním zase skamarádí...

POSTAVY:

Greg Heffley - hlavní představitel knížky, již dospívající poseroutka; není příliš odvážný a ani pošetilý; opatrný, tichý
Fregley - v tomto dílu se Fregley oproti předchozím dílům příliš nezměnil - jen je z něj jedna z hlavních postav; mimoto se stal také z neoblíbeného oblíbeným, čímž si získal místo v ročence jako třídní bavič a také místo u stolu v jídelně
věštecká koule - ačkoliv to není hlavní postava, Greg s ní tráví většinu svého času v knize, a proto jsem ji mezi ně zařadil; zpočátku je v dobrém stavu, nedůvěřivá (ačkoliv si Greg myslí, že jí může plně věřit), lživá; poté je rozbitá, nefunkční, vyhozená...

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Trampoty Grega Heffleyho

MOTIVY:

Rodina, příbuzní, škola, diamantový prsten

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Knížka je psána v kombinaci spisovného a nespisovného jazyka, v němž převládá především slang typický pro děti studující doposud základní školu.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi velice líbila, stejně jako i předchozí díly. Má svůj vlastní osobitý humor, co dokáže pobavit nejen děti, ale i dospělé.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavel Dovhanič, 28.02.2014

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jeff Kinney - Fakt smůla (Deník malého poseroutky)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­