ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kinney Jeff (*19.02.1971)

­­­­

Ošklivá pravda (Deník malého poseroutky)

  • díl v sérii: 5 (předchozí: Psí život; následuje: Ponorková nemoc)
  • pro starší děti

Páté pokračování humorných deníkových zápisků Grega Heffleyho doprovázené komiksovými ilustracemi.
Nový školní rok začíná. Greg se pohádal se svým nejlepším kamarádem Rowleym, a teď nemá nikoho, s kým by se bavil. Ale zdá se, že všichni okolo se baví dobře. Na Grega se navíc navalily různé nepříjemné domácí práce, které za něj dosud dělala jeho máma, protože ta opět začala studovat. I táta jej nutí k zodpovědnosti, což nedopadá dobře. A co je to za spravedlnost, když Rowley má prvního beďara dřív než Greg? Vyhlídky na dospívání jsou víc než nepříjemné.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství CooBoo v Praze roku 2011 (1. vydání). Z anglického originálu The Ugly Truth (Diary of a Wimpy Kid) přeložila Veronika Volhejnová. Počet stran: 217. ISBN: 978-80-7447-094-3.

PROSTŘEDÍ:

Americké městečko, a to především prostředí školy a domova školáka Grega.

NÁMĚT:

Předpubertální období školáka Grega, který si píše deník a zároveň objevuje veškeré taje dospívání.

DĚJOVÁ LINIE:

Dějová linka je systematicky utříbená, jak tomu bylo u předchozích dílů.

Příběh se odehrává krátce po prázdninách. Greg se pohádal s Rowleym, a proto s ním zase nekamarádí (prakticky až do konce knížky). Mimo to se jeho maminka rozhodla, že si dokončí vysokou školu, a tak se to u nich zcela změní. Greg tak zažívá se svým bratrem Rodrickem a tatínkem dosti prekérní situace, při nichž si začínají uvědomovat, jak byla pro ně maminka nepostradatelná (například při vynášení tříděného odpadu, přípravy večeře, svačin do školy apod.).
Najme se proto služka Issabela, která ale nic nedělá a celou dobu se jen válí na pohovce, pojídá rodině její zásoby chipsů, sleduje v televizi telenovely, pro každou práci si hledá výmluvu (praní Gregova špinavého prádla) a spí v Gregově posteli v pracovní době. Zpočátku maminka Gregovi nevěří, že tomu tak je, neboť je všude zcela čisto. To je ale způsobeno tím, že nutí celou rodinu pořádně uklidit ještě předtím, než vůbec služka přijede. Nakonec se tedy přeci jen díky jedné náhodě přesvědčí, že tomu tak skutečně je, a proto Issabelu vyhodí.

Kromě těchto příhod se v knížce potkáváme ještě s takovými, které se týkají právě dospívání mladého Grega. Je v nich kupříkladu líčen známý školácký úkol, při němž se žák musí postarat o vajíčko, jako kdyby to bylo jeho vlastní dítě. To samozřejmě skončí fiaskem. Při další hodině se vyučuje sexuální výchova, kterou však podá učitelka tak složitým způsobem, že si z ní nikdo nic přesně nezapamatuje, a proto z ní taky nikdo nic neví.

POSTAVY:

Greg Heffley - hlavní představitel knížky, již dospívající poseroutka; není příliš odvážný a ani pošetilý; opatrný, tichý; nemůže přímo vystát Issabelu, protože se skrze lístečky vymlouvá, jak jen může, jen aby mu nevyprala špinavé prádlo
Issabela - služka, kterou najme maminka; líná, "pohodářská", nenasytná, neustále se vymlouvá a ráda spí v Gregově posteli

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Trampoty Grega Heffleyho v období jeho předpubertálního dospívání, kdy si musí doma vystačit bez maminky, která zrovna studuje.

MOTIVY:

Rodina, puberta, dospívání

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Knížka je psána v kombinaci spisovného a nespisovného jazyka, v němž převládá především slang typický pro děti studující doposud základní školu.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi velice líbila, neboť se oproti předchozímu dílu vrací humor do již zajetých kolejí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavel Dovhanič, 02.02.2014

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jeff Kinney - Ošklivá pravda (Deník malého poseroutky)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­