ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Zahradníček Jan (*17.01.1905 - †07.10.1960)

   
­­­­

ŽIVOTOPIS č.1 - Zoe

Jan Zahradníček se narodil 17. ledna 1905 v Mastníku u Třebíče v početné selské rodině. V dětství si těžce poškodil páteř. Krátce se učil krejčím, potom vystudoval gymnázium v Třebíči. Studia filozofické fakulty v Praze nedokončil. Žil nejprve v Praze, později v Uhřínově na faře u švagra básníka Jana Dokulila. Působil jako nakladatelský lektor, překladatel a básník. Od roku 1938 do roku 1948 redigoval katolický časopis Akord, po roce 45 byl nakladatelským redaktorem v Brně. V roce 1951 byl se skupinou katolických intelektuálů a spisovatelů zatčen a nezákonně odsouzen k třinácti letům vězení za velezradu. V době, kdy se jednalo o jeho propuštění, mu po otravě houbami zemřely dvě dcery. Propuštěn byl po všeobecné amnestii v roce 1960, několik měsíců poté (7. října 1960) však v Uhřínově zemřel na následky žalářování. Jan Zahradníček patří k nejtragičtějším postavám české poezie.


ŽIVOTOPIS č.2 - nefertiti, angel16[zavinac]centrum.cz

Jan Zahradníček vystudoval Filozofickou fakultu na Karlově univerzitě v Praze. Autor pocházel z Vysočiny. Jeho rodina vlastnila hostinec, kde musel samozřejmě pomáhat. V dětství měl nehodu, nešťastně spadl ze seníku a poranil si páteř. Přátelil se s mnoha významnými básníky jako například se Seifertem, Halasem, Holanem, Horou a Palivcem. Krátce působil jako redaktor, poté se věnoval jen a jen literatuře. Přispíval do časopisu Lumír, Akord, kde odvážně zveřejnil básně J. Ortena. Byl také překladatelem, a to zejména z němčiny a francouzštiny. Prokázal i nejeden hrdinský čin, skryl manželku generála Ludvíka Svobody před fašisty. Zahradníček jako jeden z mála se hlásil k literárnímu katolickému směru. Jeho tvorba měla značný vliv na jeho současníky - třeba na V. Holana, ale i mladší básníky, například I. Blatného a K. Bednáře. Někteří se k němu hlásili, jiní ze strachu tajili, ale směr se dal poznat v jejich dílech.
V roce 1951 byl klerofašistickou zelenou internacionálou odsouzen na 13 let do vězení, a to za údajnou velezradu. V roce 1960 byl propuštěn, ovšem roky utrpení se na něm podepsaly a téhož roku bohužel umírá.

DÍLO:

Prvním jeho dílem byla sbírka Pokušení smrti. V díle převažují motivy bolesti a smrti.
Mezi jeho další díla patří Jeřáby, Žíznivé léto, Pozdravení slunci. Tyto sbírky obsahují spor mezi přirozenou lidskou podstatou a touhou po moci, smrti. Postupně zde probíhá smíření s lidskou podstatou a hlavně je důležitá víra. Další sbírka nese název Svatý Václav. V této sbírce chtěl Zahradníček ukázat důležitost světců pro národ.
Jedním z jeho vrcholových děl je samozřejmě La Saletta (což je poutní místo v Grenoblu, kde se podle legendy zjevila malým pasáčkům krav Panna Maria). Toto dílo je nejchmurnější ze všech, básník zde tvrdí, že kdo ztratí víru v Boha, ztratí svou lidskost.
Chmurnost se vyskytuje i v díle Znamení moci.
Díla Dům Strach a Čtyři léta sepsal ve vězení a u nás bohužel nemohla vyjít kvůli režimu, a proto vyšla nejprve v zahraničí. Do Čech se dostala až v roce 1990.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: nefertiti, 30.06.2008

­­­­

Diskuse k životopisu
Jan ZahradníčekMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­