ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Blatný Ivan (*21.12.1919 - †05.08.1990)

­­­­

Ivan Blatný se narodil 21. prosince 1919 v Brně do rodiny spisovatele Lva Blatného. Odmaturoval na gymnáziu ve svém rodišti v roce 1938, posléze studoval FF MU. Vysokoškolská studia ovšem z důvodu uzavření vysokých škol (1939) nedokončil a začal pracovat v obchodě s optikou, který patřil jeho rodině. Po válce se věnoval zejména literární tvorbě.
V roce 1948 se ze stipendijního pobytu ve Velké Británii už nevrátil, požádal o politický azyl a zůstal trvale v cizině.

Ovšem pobyt v exilu snášel velmi těžce, trpěl pocity neustálého pronásledování. Kvůli své duševní chorobě byl několikrát hospitalizován, prvně roku 1948 v Londýně a Essexu, od roku 1954 se už léčil soustavně v různých ústavech (Essex, Ipswich).

Debutoval sbírkou Paní Jitřenka (1940), v níž melodickým veršem zaznamenává prchavé životní chvilky. S nostalgií nad plynoucím časem prochází rodným Brnem v díle Melancholické procházky (1941). Poetika Skupiny 42, jejímž byl členem, se projevuje ve sbírce Tento večer (1945). Nad obrazným vyjádřením převládá snaha o přímé pojmenování, dochází k depoetizaci básně. Běžný život a velkoměstská atmosféra jsou zprostředkovávány skládáním autentických rozhovorů do struktury básně. Poslední sbírkou před odjezdem do exilu je Hledání přítomného času (1947), vrací se k zážitkům z konce války, silně citově na něj působí určité dojmy z městského prostředí, jsou tu i básně meditativní, plné lásky ke světu, třebaže je nesmyslný a krutý. V Anglii zpočátku spolupracoval s BBC a Svobodnou Evropou, po internaci v psychiatrických léčebnách sice básně psal, ale teprve později byly shromažďovány. Z částí těchto textů sestavil Antonín Brousek sbírky Stará bydliště (1979) a Pomocná škola Bixley (1987). Obě sbírky vyšly v exilu v Torontu. Jeho dílo doplňují sbírky básní pro děti a překlady (Hölderlin, Rilke).

Ivan Blatný zemřel na "chronickou obstruktivní chorobu dýchacích cest, provázenou zápalem plic" 5. srpna 1990 ve všeobecné nemocnici v Colchesteru ve Velké Británii. Zpopelněn byl ve městě Weeley. Jeho popel byl poté převezen do Brna, kde byl básník na Ústředním hřbitově 2. května roku 1991 pohřben do společného hrobu s rodiči.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Niky, 09.04.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-O hádavých skřítcích
­­­­

Diskuse k životopisu
Ivan BlatnýMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­