ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Vergilius Maro Publius (*70 př.n.l. - †19 př.n.l.)

­­­­

Narodil se 15. října roku 70 před naším letopočtem u města Mantovy v rodině bohatého zemědělce. Nejspíše studoval v Římě a Neapoli literaturu, řečnictví, filosofii a přírodní vědy - v jeho díle je patrná epikurejská škola. V 25 letech se vrátil do rodného kraje, kde se věnoval psaní a prvnímu potvrzenému dílu Bucolice. V této době se také datuje jeho přátelství se státníkem Asiniem Polliónem, který mu pravděpodobně pomohl vrátit zkonfiskovaný majetek (v díle je několik zmínek o tomto příteli). Zakrátko se stal členem Meacentova kroužku, v němž vytvořil další dílo Georgicu (je si již literárně jistější). Díky tomuto dílu se zalíbil císaři Octavianu Augustovi, jenž mu také věnoval majetek v Kampánii. Je pravděpodobné, že na jeho popud začal pracovat na mytickém eposu Aeneis, který svou podstatou navazuje na Homérovu Ilias a Odysseu. Roku 19 př.n.l. se vydal na cestu po Řecku a Malé Asii, ale při návratu 21. září stejného roku zemřel v Brindisi a byl pohřben v Neapoli.
Vergilius byl již ve své současnosti ale i později považován za největšího básníka antického starověku. Proto se například stává průvodcem poutníka v Dantově Božské komedii.

DÍLO:

Bucolica (Zpěvy pastýřské) - sbírka 10 krátkých eklog psaných hexametrem
Georgica (Zpěvy rolnické) - čtyři knihy veršů psaných hexametrem ukazuje venkovský život, avšak idealizovaně
Aeneis - epos (celkem 12 knih) navazující na Homéra, vykládá mytickou historii Latinů, kteří dle něj vychází z antického hrdiny trojské války Aenea

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 18.02.2006

   
­­­­
­­­­

Diskuse k životopisu
Publius Vergilius MaroMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­