ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Potterová Helen Beatrix (*28.07.1866 - †22.12.1943)

­­­­
Beatrix Potter by King cropped

Helen Beatrix Potterová byla anglická spisovatelka, ilustrátorka, mykoložka a zastánkyně hnutí za zachování původních přírodních scenérií. Nejvíce se proslavila jako autorka dětských knih, ve kterých se objevovali hlavně zvířecí hrdinové s antropomorfními rysy (např. The Tale of Peter Rabbit).

DĚTSTVÍ:

Beatrix se narodila v Londýně (část South Kensington) 28. července 1866. Její výchovu měla na starosti řada guvernantek, takže Beatrix se málokdy dostala mezi jiné děti. Její mladší bratr Bertram studoval na internátní škole a Beatrix byla doma, až na své zvířecí mazlíčky, osamocená.

Chovala žáby, čolky a mloky, fretky, dokonce i ochočeného netopýra. Měla také dva králíky: Benjamína a Petra, který ji (připnutý na vodítku) doprovázel i na občasné vycházky. Beatrix často zvířátka dlouhé hodiny pozorovala a skicovala, a tak rozvíjela své malířské dovednosti.

Její otec byl Rupert William Potter (1832-1914), syn Edmunda Pottera (politik). Rupert měl advokátskou praxi, ale většinu svého času pobýval v pánských klubech a právu se věnoval zřídkakdy. Její matka, Helen Potter née Leech (1839-1932), dcera obchodníka s bavlnou, trávila své dny vykonáváním a přijímáním návštěv. Celá rodina žila z dědictví po rodičích z obou stran.

Každé léto, od roku 1871 do roku 1881, si Rupert pronajímal dům na venkově (Dalguise House v oblasti Perthshire ve Skotsku). Později se přesunul do Lindeth Howe v anglickém Lake District v severozápadní Anglii. Beatrix zde vytvořila dvě ze svých knih (The Tale of Timmy Tiptoes, The Tale of Pigling Bland). V roce 1882 se celá rodina při svém pobytu v této oblasti seznámila s místním farářem Canonem Hardwickem Ranswleym. Ranswley měl strach, že krajina v Lake District bude průmyslem a turistikou nenapravitelně poškozena. Později (v roce 1895) založí organizaci National Trust, která bude tamní přírodu chránit. Ranswleyho myšlenky přejala i Beatrix a řídila se jimi po celý svůj život.

VĚDECKÉ SNAHY A PRÁCE O HOUBÁCH:

Když Beatrix dosáhla plnoletosti, její rodiče rozhodli, že bude mít na starosti správu domu. Ukládáním nových povinností ji odrazovali od jakéhokoliv dalšího vzdělávání. Beatrix si více než patnáct let zaznamenávala každodenní události do svých deníků. Používala při tom tajnou šifru, která byla rozluštěna až dvacet let po její smrti.

Její strýc se pokusil Beatrix dostat jako studentku do Královských botanických zahrad (Kew, jihozápadně od Londýna), ale tam ji odmítli, protože byla žena. Přesto byla Beatrix jednou z prvních, kdo dokazovali, že lišejník je symbiotickým společenstvím houby a řasy. Beatrix taky vytvořila nespočetně mnoho kreseb (tehdy jediný možný způsob zachycení) mikroskopických preparátů lišejníků i hub.

Díky svým pozorováním si v Anglii vydobyla pověsti vynikající mykoložky. Zabývala se i výtrusy a životním cyklem hub vůbec. Cykly jejích podrobných akvarelů (v roce 1901 jich bylo 270) jsou uschovány v Armitt library (Ambleside).

Její odbornou práci o klíčení výtrusů musel v roce 1897 přednést Společnosti lichenologů její strýc Henry Enfield Roscold, protože ženám nebylo dovoleno zúčastňovat se jejich setkání (v roce 1997 se Společnost Beatrix Potterové posmrtně za tento přístup omluvila).

LITERÁRNÍ KARIÉRA:

Beatrix si pro své potěšení namalovala ilustrace k J.Ch.Harrisovým Rozprávkám strýčka Rémuse (Uncle Remus stories). Jeho příběhy, stejně jako tradiční evropské bajky, se nejspíše staly inspirací pro její vlastní knihy.

V roce 1893 poslala Beatrix pětiletému synovi své poslední vychovatelky (Anna Carter Moorová) dopis, v němž byl obrázek králíčků a doprovodný příběh. Moorová jako první rozeznala literární kvality onoho dílka a povzbuzovala Beatrix, aby příběh vydala. Ta si vypůjčila dopis zpátky a přepracovala ho na knížku The Tale of Peter Rabbit and Mr. Gregor's Garden.

Rukopis s obrázky poslala šesti různým vydavatelům. Ode všech jí však přišla zamítavá odpověď. Nejčastěji jí vytýkali nedostatek barevných obrázků, které v té době byly velmi oblíbené.

Nakonec si Beatrix knihu, přejmenovanou na The Tale of Peter Rabbit, vydala v roce 1901 v malém nákladu sama. Později toho roku však konečně přilákala pozornost odborníků. Obrátilo se na ni nakladatelství Frederick Warne & Co a v roce 1902 vyšla její první kniha v počtu 28000 výtisků.

V roce 1903 byla vydána její druhá kniha The Tale of Squirrel Nutkin. Tato kniha i další vydané knihy zajistily Beatrix slušný příjem. Celkem jich Beatrix napsala 23, přestala až kolem roku 1920, kdy se jí velmi zhoršil zrak. Její kniha The Tale of Little Pig Robinson vyšla sice až v roce 1930, ale původní rukopis byl mnohem starší.

Beatrix se v roce 1905 tajně zasnoubila se svým vydavatelem, Normanem Warnem. Potterovi však nehodlali připustit, aby se jejich dcera provdala za obyčejného živnostníka. Jejich odpor, jenž výrazně zhoršil vztahy mezi nimi a dcerou, se nakonec ukázal jako zbytečný. Dříve než se mohla svatba uskutečnit, Warne zemřel. Beatrix byla zničená. Normanově sestře Millie napsala, že potřebuje začít znovu a jinde.

ŽIVOT V LAKE DISTRICT A OCHRANA PŘÍRODY:

Po Normanově smrti si Beatrix koupila Hill Top Farm u vesnice Sawrey v oblasti Lake District. Tamní krajinu si zamilovala a farmu navštěvovala tak často, jak jen mohla. Jak jí, díky autorským právům, přibývaly peníze, začala pod vedením svého právního poradce Williama Heelise skupovat i další pozemky, aby zachovala co nejvíce ze svého oblíbeného kraje. V roce 1913 se Beatrix za Williama provdala a odstěhovala do Lake District natrvalo. Pár zůstal bezdětný, zato se to na jejich farmě hemžilo psy, kočkami a dokonce tam s nimi žil i ochočený ježek - paní Tiggy-Winklová.

V Lake District se Beatrix vrhla na chov herdwických ovcí. Jako farmářka si vydobyla značnou úctu, mimo to působila jako porotkyně na zemědělských soutěžích a stala se i předsedkyní Společenství chovatelů herdwických ovcí.

Díky dědictví po zemřelých rodičích mohla Beatrix přikoupit další farmy a celé lány tamní krajiny. Z farmy se později i s manželem odstěhovala přímo do vesnice Sawrey. Tam také Beatrix 22. prosince roku 1943 zemřela. Ve své závěti odkázala většinu svých pozemků (asi 4000 akrů země) organizaci National Trust. I proto zůstal její milovaný koutek světa zachován až do dnešních dní.

DÍLO A JINÉ:

Z mnoha jejích knih byla do češtiny zatím přeložena pouze jediná - Krejčík z Gloucesteru (The Tailor of Gloucester, 1902).

V roce 2006 natočil režisér Chris Noonan její filmovou biografii - Miss Potter - v hlavní roli s Renée Zellwegerovou a Ewanem McGregorem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 19.07.2010

   
­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k životopisu
Helen Beatrix Potterová







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)