ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Nietzsche Friedrich Wilhelm (*15.10.1844 - †25.08.1900)

­­­­
Friedrich Wilhelm Nietzsche se narodil v rodině pastora 15. října 1844 v Röcken u Lützenu (poblíž Lipska). V mládí byl velmi zbožný, v pěti letech však zemřel jeho otec. Friedrich je poté vychováván ženami v přísné protestantské víře, což vede k jeho pozdější nenávisti ke zženštilým citům a křesťanství. Studuje internátní školu v Schulpfortě, poté nastupuje do univerzitního studia teologie a klasické filologie v Bonnu. Je zaujatým studentem antické a islámské kultury - ty postupně ovlivňují jeho názor na křesťanství. Dalším impulsem k Nietzscheho ateismu je častá osobní ztráta víry a známý německý myslitel Schopenhauer popírající existenci Boha, který je rovněž jako Nietzsche příznivcem kultury Orientu.
V roce 1876, kdy je Prusy obsazeno i Lipsko, se Friedrich přidává k armádě, ale po těžkém pádu z koně není schopen další vojenské služby. Po válce v roce 1868 se díky vlivné známosti stává univerzitním profesorem na Basileji. V tentýž rok se setkává s Richardem Wagnerem, ale jelikož je Wagner zastáncem křesťanského Boha, Nietzsche začne později opovrhovat Wagnerovou tvorbou a Wagnerovo dílo Parsifal popíše jako "dílo perfidní, mstivé, je to utajený pokus otrávit postulaty života - dílo zlé".
Rouhačská duše Friedricha Nietzscheho, zaslepená nenávist k Židům a příchod nadčlověka je obsáhnuta v každém jeho díle. Tyto myšlenkové pochody později umožnily vznik Hitlerova programu na vyhlazování židovského obyvatelstva a hledání "nadčlověka".
Tento filozof trpěl krátkozrakostí, která později vedla až ke slepotě a migréně.
Po několika infarktech umírá 25. srpna 1900 ve Výmaru (Weimar).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: kikes, 06.05.2008

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Friedrich Wilhelm NietzscheMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­