ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Nietzsche Friedrich Wilhelm (*15.10.1844 - †25.08.1900)

­­­­

Antikrist

Klasické dílko světové filozofie, ve kterém Nietzsche boří tradiční obraz morálky, hodnot a křesťanství.

Fragment Antikrist je důkazem Nietzscheho protikřesťanského a antisemitistického zaměření. Kniha začíná klasicky předmluvou, kde se autor obrací na čtenáře, po kterých žádá, aby změnili své vlastnosti a mysl průměrného člověka. Po této promluvě začíná autor vyjadřovat svůj nesouhlas s tehdejším slabým typem člověka-s "křesťanem", a naopak souhlasí s rozpoutáním války místo "shnilého míru". Dále pokračuje ostrou kritikou křesťanství - jako toho hnutí, co se dalo na stranu všeho slabého, nízkého a nezdařilého. K této víře připisuje také soustrast, "která jen násobí ztrátu síly". V této souvislosti se zmiňuje i o filosofu Aristotelovi jako o tom, kdo v soustrasti viděl chorobný stav. Později odsuzuje všechny, co mají v těle bohosloveckou krev, jako ty, co se vůči všem tváří křivě. Poté je obrat kritiky k německému zakladateli moderního klasicismu - opakem Nietzscheho - Kantovi, kterého má Nietzsche za "moralistu a idiota". Následuje kritika křesťanské víry, kde spisovatel vysvětluje pojem Boha, morálky a důsledky tohoto náboženství. Popsáno je tu i evangelium, osobnost Ježíše Krista a jeho učedníka Pavla "jako největšího apoštola pomsty". Popis psychologie víry, její viny na "zániku antické kultury" a dokazování pravdy mučedníků je v díle Antikrist často uživáno. Dílo je zakončeno tvrzením, že je potřeba všechny hodnoty přehodnotit.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: kikes, 08.05.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Friedrich Wilhelm Nietzsche - AntikristMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­