ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Longen Emil Artur (*29.07.1885 - †24.04.1936)

­­­­
Emil Artur LongenVlastním jménem Emil Artur Pittermann. Byl organizátorem moderního divadla po 1. světové válce, spolupracovníkem Vlasty Buriana, filmovým scénáristou, autorem autobiografií. Byl přítelem Jaroslava Haška a Egona Ervína Kische. Byl typickým představitelem pražské bohémy, jeho vášní byl kabaret.

Narodil se 29. července 1885 v Pardubicích v rodině notáře, který byl právním poradcem Ferdinanda d'Este. Vystudoval gymnázium v Benešově a potom krátce studoval na Akademii výtvarných umění v Praze malířství, ale byl vyloučen pro absence. Oženil se s herečkou Xenou Markovou - Longenovou, podílel se na vytvoření malířské skupiny Osma, v roce 1920-21 řídil v Praze revoluční scénu - první dramatizace Osudů dobrého vojáka Švejka od jeho přítele Jaroslava Haška. V této hře hráli významní herci - Karel Noll, Ferenc Futurista, František Smolík, Vlasta Burian, Xena Longenová. Herec Karel Noll je stále považován za nejlepšího představitele Švejka.

V letech 1923-30 byl dramaturgem Divadla E.F.Buriana. Jeho divadelní hry byly úspěšně zfilmovány - nejznámější: C.K. polní maršálek, Hrdinný kapitán Korkorán. Zemřel 24. dubna 1936 v Praze.

DÍLO:

Životopisné knihy
1926 - Někdy kriminál nad svobodu
1927 - Osud trůnu habsburského
1927 - František Ferdinad d'Este aneb Konopištská růže
1927 - Král komiků - o herci V. Burianovi
1928 - Jaroslav Hašek
1929 - Herečka - o manželce Xeně Longenové

Divadelní hry
1920 - V přítmí svatyně
1921 - Už to prasklo
1921 - Lepší lidé
1926 - Dezertér z Volšan
1930 - C.K. polní maršálek
1931 - Delikátní záležitost
1933 - Vetřelkyně
1933 - Vícecísařovna Katynka
1937 - Štědrý večer v lapáku

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 06.03.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Emil Artur LongenMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­