ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.08
Hodnoceno: 287x Prosím, ohodnoť práci

Josef Švejk (literární postava)

  • poznámka k tématu: jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2019 (podzim)
  • charakteristika jedné z literárních postav jmenovaných ve výchozím textu

Charakterizuji hlavní postavu z knihy Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války od Jaroslava Haška, kterou je Josef Švejk. A to proto, že mě zaujala jeho bezstarostnost i v zapeklitých situacích, například když ho chtěli zavřít za to, že tvrdil, že určitě bude světová válka, protože v Sarajevu zabili Františka Ferdinanda d'Este, a také proto že má rád psy, které chová a prodává.

Švejk je člověk menší zavalité postavy, má modré oči a na jeho souměrném obličeji je téměř vždy bezstarostný a spokojený výraz, který občas vypadá tupě a rozčiluje jeho nadřízené.

Ke svému štěstí nepotřebuje nic víc než dýmku a trochu tabáku. Je to postava velice rozporuplná. Nikdo neví, jestli je opravdu tak hloupý, nebo to jenom předstírá. Jedni ho označují za slabomyslného a tupého či nemotorného, ale jiní si myslí, že je velice chytrý nebo dokonce sabotér. Je však nadšeným vojákem a své vojenské povinnosti svědomitě plní. Švejk způsobuje zmatek v rakousko-uherské armádě a nemůže pochopit zásady vojenské služby. Jeho nejznámější hláškou je: "Budu sloužit císaři pánu až do roztrhání těla!"

Švejk se také vyznačuje tím, že ke každé události či ke každému člověku, kterého potká nebo o něm slyší, zná nějakou příhodu nebo historku. "Tenhle člověk mi připomíná toho drogistu Nováka, co měl krám v Soběslavi..." a tak podobně. Také chová a prodává psy, kterým vyráběl falešné rodokmeny.
Podle mě je Švejk v jádru dobrý člověk, který jen rád vtipkuje a to, že leze na nervy svým nadřízeným, si vůbec neuvědomuje. Člověk ve Švejkově blízkosti má dvě možnosti, buď se bude smát a vtipkovat stejně jako on, a nebo se musí zákonitě zbláznit.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Josef Švejk (literární postava)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)