ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.09
Hodnoceno: 276x Prosím, ohodnoť práci

Josef Švejk (literární postava)

  • poznámka k tématu: jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2019 (podzim)
  • charakteristika jedné z literárních postav jmenovaných ve výchozím textu

Charakterizuji hlavní postavu z knihy Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války od Jaroslava Haška, kterou je Josef Švejk. A to proto, že mě zaujala jeho bezstarostnost i v zapeklitých situacích, například když ho chtěli zavřít za to, že tvrdil, že určitě bude světová válka, protože v Sarajevu zabili Františka Ferdinanda d'Este, a také proto že má rád psy, které chová a prodává.

Švejk je člověk menší zavalité postavy, má modré oči a na jeho souměrném obličeji je téměř vždy bezstarostný a spokojený výraz, který občas vypadá tupě a rozčiluje jeho nadřízené.

Ke svému štěstí nepotřebuje nic víc než dýmku a trochu tabáku. Je to postava velice rozporuplná. Nikdo neví, jestli je opravdu tak hloupý, nebo to jenom předstírá. Jedni ho označují za slabomyslného a tupého či nemotorného, ale jiní si myslí, že je velice chytrý nebo dokonce sabotér. Je však nadšeným vojákem a své vojenské povinnosti svědomitě plní. Švejk způsobuje zmatek v rakousko-uherské armádě a nemůže pochopit zásady vojenské služby. Jeho nejznámější hláškou je: "Budu sloužit císaři pánu až do roztrhání těla!"

Švejk se také vyznačuje tím, že ke každé události či ke každému člověku, kterého potká nebo o něm slyší, zná nějakou příhodu nebo historku. "Tenhle člověk mi připomíná toho drogistu Nováka, co měl krám v Soběslavi..." a tak podobně. Také chová a prodává psy, kterým vyráběl falešné rodokmeny.
Podle mě je Švejk v jádru dobrý člověk, který jen rád vtipkuje a to, že leze na nervy svým nadřízeným, si vůbec neuvědomuje. Člověk ve Švejkově blízkosti má dvě možnosti, buď se bude smát a vtipkovat stejně jako on, a nebo se musí zákonitě zbláznit.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: upírka Briny, 05.01.2007

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Josef Švejk (literární postava)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­