ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bozděch Emanuel (*21.07.1841 - †1889)

   
­­­­
Emanuel Bozdech 1889 Mukarovsky

Emanuel Bozděch se narodil 21. července 1841 v Praze. Jeho smrt je velmi záhadná, 10. února 1889 záhadně zmizel, aniž by se podařilo zjistit bližší okolnosti jeho smrti.

Vystudoval gymnázium v Praze, poté se věnoval právu a moderním jazykům. Zprvu byl vychovatelem ve šlechtických rodinách (stejně jako například František Palacký), mezi lety 1867 a 1876 působil jako dramaturg v Prozatímním divadle (v té době šlo o největší dramatický talent), ale později se věnoval pouze literatuře.

Emanuel Bozděch byl poměrně neoblíbený u svých současníků, a to zejména pro svou ješitnost, nesnášenlivost a chorobnou ctižádostivost. V posledních letech jeho života se u něj dokonce projevovaly známky duševního rozvratu.

Bozděchovy hry byly zbaveny romantického patosu, který byl pro tehdejší historické drama typický. Jeho dramata tedy nepředváděla žádného příkladného reka, ale snažila se upozornit na složitost doby. Dle Bozděcha ovlivňují běh historie drobné náhody, které působí i na vůli a rozhodování ctižádostivých jedinců. Jeho hry byly často komické v tom, že ukazovaly rozpor mezi vznešeností, okázalostí, vnější slávou a vnitřní ubohostí.

Mezi nejznámější dramata Emanuela Bozděcha patří Baron Goertz (1871), Zkouška státníkova (1874, veselohra v jednom jednání), Světa pán v županu (1876) nebo například Spoutaní (1889). Známé je i jeho prozaické dílo Novelky (1877).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lilithen, 04.09.2012

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Světa pán v županu
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Emanuel BozděchMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­