ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bozděch Emanuel (*21.07.1841 - †1889)

­­­­

Světa pán v županu

  • veselohra o 3 jednáních

Děj se odehrává na pařížském zámku Tuilerie v roce 1806.

Hrabě Flahaut, pobočník císaře Napoleona, je mladý, krásný, ale také lehkomyslný důstojník, jenž prohýřil své jmění a tone v dluzích. Nicméně, zamilují se do něj obě vdané císařovy sestry.

Napoleon proměňuje republiku Batavskou v Holandské království, obě sestry prosí o novou korunu pro své muže, a ti zase o hraběte Flahauta, aby byl francouzským vyslancem v Haagu. S prosbou přichází také nevlastní císařova dcera, Hortensie. Chce, aby císař koupil císařovně Josefině drahocenný diadém, který však panovník zaslal již slavné herečce Georgesové. Nepřemožitelný císař je v úzkých a před výčitkami, které se na něj sypou, uteče.

Rodinný nešvar je však brzy zažehnán. Císařovna dostává k svátku jiný skvost, sestry se utěšují obojetnými sliby a císař se dozvídá z dopisů svých sester, jimiž se vzájemně očerňují, o jejich lásce k hraběti. Mír nemá však dlouhého trvání.

Noviny prozradily císařovně Napoleonův dar herečce. Hrabě Flahaut, aby kryl císaře, prohlašuje, že to byl jeho dar, poněvadž Georgesovou miluje. Noviny přinášejí opravu a princezny jsou prohlášením hraběte rozčarovány.
Když se Georgesová dovídá, že milovaný hrabě je pro dluhy zatčen, vrací klenotníkovi diadém a vyplácí milence.

Císař by rád jmenoval hraběte vyslancem, avšak hrabě je uvězněn. Císařovy sestry, slyšíce to, dávají příkaz k jeho propuštění, neboť mají naději, že v Holandsku v jejich prostředí na herečku zapomene. A tu se teprve dozvědí, že holandským králem bude Napoleonův bratr Ludvík.

Propuštěný hrabě vypráví, jak ho jeho nevěsta Georgesová vysvobodila. Císař je nemile překvapen, ale císařovna vše usmiřuje. Panovník, jenž se těšil na příjemné chvíle s herečkou, je jejím svatebním svědkem...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: daemonka, 27.03.2012

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Emanuel Bozděch - Světa pán v županuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)