ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pavese Cesare (*09.09.1908 - †27.08.1950)

   
­­­­
Cesare PaveseNarodil se roku 1908 v Santo Stefano Belbo, v kraji, který měl rozhodný vliv na celou jeho literární tvorbu. Studoval v Turínu a po dokončení universitních studií vyučoval nějaký čas literatuře a angličtině. V té době také pilně překládá americkou literaturu (Sinclair Lewis, Hermann Melville, Sherwood Anderson, Dos Passos, William Faulkner atd.), což je pro něho i přípravou pro budoucí literární činnost. Po prvních literárních rozbězích je prozrazena jeho spoluúčast na práci podzemního hnutí a fašistický režim odsuzuje Paveseho roku 1935 k deportaci do jižní Itálie. Po návratu vydává v roce 1936 významnou básnickou sbírku Pracovat unavuje. Po zhroucení fašistického režimu se stává Pavese významným spolupracovníkem nakladatelství Einaudi. Jeho tvůrčí rozmach po válce přerušila smrt. V roce 1950 spáchal v Turíně sebevraždu.

Z DÍLA:

Pracovat unavuje (1936), Tvoje vesničky (1941), Pláž (1942), Svátek Nanebevzetí (1946), Rozhovory s Leucem (1947), Dříve než kohout zakokrhá (1949), Měsíc a ohně (1950). Po jeho smrti vyšly knihy Americká literatura a jiné eseje (1951), Přijde smrt a bude mít tvé oči (1951), deník Řemeslo žít (1952)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: beloma, 04.09.2006

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Cesare PaveseMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­