ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Melville Herman (*01.08.1819 - †28.09.1891)

   
­­­­
  • narozen 1. srpna 1819 v New Yorku
  • významný realistický americký spisovatel americké literatury
  • jeho otec byl skotský obchodník a matka Holanďanka
  • pokoušel se o novinářské články, eseje a úvahy, věnoval se také poezii

ŽIVOT:

Roku 1832 zanikla otcova firma a zanedlouho přišla i jeho smrt. Zanechal osm nezaopatřených dětí. Herman se v osmnácti letech rozhodl postarat o rodinu, avšak lákalo ho cestování, a proto roku 1837 odešel na moře jako plavčík obchodní lodi. Po návratu chvíli vyučoval jako pedagog, ale roku 1840 už je znovu na palubě, tentokrát na velrybářského škuneru Acushnet. Po půldruhém roce nesnesitelných podmínek zběhl, čtyři měsíce strávil sám na ostrovech Markézy ve východní Polynésii mezi lidojedy a pak se jako námořník australské a americké lodi vrátil roku 1844 domů. Námořníkem byl skoro pět let a tato doba ho inspirovala k napsání mnoha jeho děl.

Neúspěch některých z jeho románů ho přivedl k finanční krizi - nastoupil proto na místo celníka, kde sloužil až do své smrti.

Herman Melville zemřel 28. září 1891 v New Yorku.

DÍLO:

Typee - 1846 (Ráj kanibalů, 1941)
Omoo - 1847 (Tulák po ostrovech - původní verze ztracena)
Redburn - 1849 (První plavba)
Mardi - 1849
White-Jacket - 1850 (Bílá blůza - nepřeloženo)
Moby-Dick - 1851 (Bílá velryba - encyklopedie velrybářství)
Israel Potter - 1856 (česky 1955 - román z amerických bojů za nezávislost)

Román Bílá velryba se stal předlohou amerického filmu (1955) a postava fanatického kapitána Achaba, ženoucího se usilovně do záhuby, pověstnou.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Vendula, 01.11.2008

­­­­

Diskuse k životopisu
Herman MelvilleMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­