ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Lewis Sinclair (*07.02.1885 - †10.01.1951)

   
­­­­
Sinclair Lewis by Oscar Whiite, Pach Brothers Studio, c. 1945, gelatin silver print, from the National Portrait Gallery - NPG-NPG 93 388 23 (cropped)

Harry Sinclair Lewis byl americký prozaik, autor 22 děl. Narodil se roku 1885 ve státě Minnesota v USA do rodiny lékaře. Jako autor povídek si přivydělával již během studií. Na Yaleově univerzitě, kde studoval, byl přispěvatelem do univerzitního časopisu.

Byl velmi zcestovalý. Během života procestoval téměř 40 států USA, navštívil Evropu i jihoamerické země, Kanadu či Mexiko.

Sinclair Lewis byl dvakrát ženatý, avšak oba sňatky skončily rozvodem.

Roku 1930 se stal prvním americkým spisovatelem, který obdržel Nobelovu cenu za literaturu. Obdržel také Pulitzerovu cenu, avšak tu odmítl z obav, aby nebyla ohrožena jeho spisovatelská svoboda.

V jeho dílech se často jako hlavní hrdina vyskytuje postava obchodníka. Je tomu tak například v jeho nejlepším díle Babbitt (1922), které satiricky zobrazuje myšlení amerického měšťáka. Konkrétně se jedná o průměrného obchodníka, jenž chce žít na dobré životní úrovni. Dílo se vyznačuje kritikou zištnosti a požitkářství.

K jeho dalším dílům patří:

  • Arrowsmith (1925) - román z lékařského prostředí; děj zobrazuje pracovní úspěchy lékaře, který vynalezl lék proti moru, následně se však bojí jeho zneužití; vykreslení a kritika amerického způsobu života již není v tomto díle tak silná; kniha se dočkala značného uznání po celém světě; Sinclair za tento román obdržel Pulitzerovu cenu
  • Muž, který znal prezidenta (1929) a Továrník Dodsworth (1929) - jedná se o díla, která již kladně zobrazují postavy středostavovských typů
  • Krev královská (1947) - autor se snaží satirickým způsobem vykreslit rasovou diskriminaci v Americe; hlavním hrdinou je bankovní úředník, který se z osobních důvodů začne zabývat rasovou diskriminací.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: mohr55, 31.05.2023

­­­­
­­­­

Diskuse k životopisu
Sinclair LewisMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)