ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení pojmu slovnicek-pojmu

Aktuální známka: 2.50
Hodnoceno: 46x Prosím, ohodnoť pojem

Citoslovce (interjekce) jsou slova neohebná, která vyjadřují nálady, city a vůli mluvčího (např. ach, br, ó, pst) nebo na něco upozorňují (hej, ble) anebo označují hlasy a zvuky, např. bác, cink, prásk, haf.

Citoslovce patří společně s příslovci, předložkami, spojkami a částicemi do neohebných slovních druhů. V češtině je mezi slovními druhy řadíme na desáté místo.

Citoslovce, která označují hlasy a zvuky, jsou citoslovce zvukomalebná, např. checheche, břink, bác. Od těchto citoslovcí se tvoří i slova jiná, zejména slovesa, v našem případě chechtat se, břinknout, bacat.

Citoslovci se mohou stávat i ustrnulé tvary jiných slovních druhů, např. panečku, holenku (5. pád podstatných jmen), běda (1. pád podstatného jména), hybaj (rozkazovací způsob slovesa).

Citoslovce se nespojuje zpravidla s žádným slovem ve skladební dvojici; stojí samostatně a nahrazuje zvolací větu. Proto se odděluje od ostatních slov (jestliže se cítí jako samostatné) čárkami nebo vykřičníkem. Například: Nu, copak to znamená?; Hoho! To zlato proklaté má hrany ostře špičaté. (Erben); Brr! To jsem se lekl! nebo Ó, to bylo veselo.

Jen některá citoslovce, zvláště taková, jež označují zvuky, nahrazují někdy slovesný přísudek. Taková citoslovce se čárkami neoddělují. Například: Chlapec hop do vody.; bác na zem. nebo Vrabec frnk z hnízda.

Samotné slovo citoslovce [dělení: ci-to-slov-ce] je středního rodu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené/upravené: 24.05.2010

­­­­

Diskuse k pojmu
CitoslovceMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­