ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.00
Hodnoceno: 2x Prosím, ohodnoť práci

Pokrokář Elon Musk aneb Opravdu potřebujeme Mars?

Elona Muska zná v dnešní době snad již každý: generální ředitel automobilky Tesla a zakladatel projektu SpaceX, o kterém bude na následujících řádcích řeč.

Již celé desetiletí se Elon Musk zaobírá tím, jak se dostat na Mars. Pro ty, co pořád nerozumí, tak Musk chce Mars kolonizovat. Ale proč? Opravdu se na Zemi nevejdeme?

Je pravda, že v roce 2050 bude světová populace dosahovat až 10 miliard obyvatel, ale k čemu nám Mars tím pádem pomůže? Vždyť sám Musk říká, že právě do onoho roku 2050 chce na Mars poslat pouhý milion lidí, což bude jen 0,01 % celkové budoucí populace a méně, než kolik má v dnešní době obyvatel Praha.

Vyvstává zde samozřejmě otázka, zda je Mars vůbec obyvatelný? Já jsem toho názoru, že je, a vědecká pozorování se mnou souhlasí. Voda tam v nějaké podobě existuje a po planetě Zemi se jedná o nejlepší planetu pro lidstvo v našem solárním systému, jelikož tam panují teploty, které lidské tělo přežije (průměr je kolem -65 °C, což však není příliš mnoho). Vzduchu je tam však pomálu a hlavně je tam hrozně nízký tlak, čili by bylo nutné žít v obleku fungujícím na principu skafandru. A domy budou fungovat podobně. To mi jako ráj nepřijde.

Do roku 2024, což je již za tři roky, plánuje Musk vyslat na Mars první lidi. Bude jich asi deset a nikdo neví, zda se to vůbec podaří. Americká technologická společnost SpaceX přece již několikrát odsouvala data dokončení svých projektů. Na druhou stranu je však pravda, že Musk ty cíle schválně přehnal, aby se pracovalo co nejrychleji. A pak samozřejmě nevíme, zda se vůbec ta posádka vrátí. Trochu mi to připomíná část z knihy Pozitronový muž od Isaaca Asimova, kde se robot Andrew vydá na Měsíc, kde lidé žijí normální život - opravdové sci-fi.

Když to sesumírujeme, je opravdu nutné dávat obří částky peněz na jeden projekt? Třeba to v budoucnosti bude důležité - mít "záložní planetu", ale bylo by mnohem lepší, kdyby se svět spojil a pracoval na tom společně. Podle mého úsudku by to bylo značně rychlejší a hlavně by možná všichni byli konečně spokojeni.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Pokrokář Elon Musk aneb Opravdu potřebujeme Mars?Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)