ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.79
Hodnoceno: 14x Prosím, ohodnoť práci

Expedice Mars

V roce 2035 se zřejmě vypraví první lidé k planetě Mars. Kdo bude na palubě tohoto historického letu? To se ještě neví. Česká kosmická kancelář by ale byla ráda, kdyby se tam dostal i český nebo slovenský kosmonaut. Už několik let proto organizuje soutěžní projekt s názvem Expedice Mars, který má za úkol odhalit slibné talenty a zájemce. A nejen proto jsem se v minulém roce přihlásila do soutěže Expedice Mars 2010, na jejímž konci čekal finalisty simulovaný let na rudou planetu se startem v belgické vesničce Transinne a další úžasné zážitky.

Lety na Mars nejsou v dnešní době již v nedohlednu. Při prvním letu na rudou planetu utvoří posádku občané nejrůznějších národností. Není nemožné, že se na palubě plavidla objeví třeba takovéto složení kosmonautů: Američan, Rus, Číňan, Japonec, Čech... A zástupcem našeho státu může být klidně někdo z účastníků Expedice Mars.
Možná právě z tohoto důvodu jsem se v loňském roce zaregistrovala do unikátní soutěže, která umožní deseti až dvanácti dětem vyzkoušet si simulovaný let k planetě "obývané Marťany".
Rok 2010 byl pro Expedici Mars zlomový, poprvé v dějinách se jí účastnili kromě Čechů i Slováci. Tím se zařadil na post patronů i slovenský kosmonaut Ivan Bella, jenž roku 1999 odletěl na kosmickou stanici Mir.

Po semifinále Expedice Mars 2010 jsem se začala více či méně zajímat o kosmonautiku, vesmír a věcmi s tím spojenými. Ale jako hlavní přínos vidím pár skvělých přátel nejen z České republiky. Nevím, kolik spolužáků se může chlubit známostí s necelou třicítkou "kosmonautů" a dvěma pravými vesmírnými návštěvníky.
Už i samotné semifinále v Praze stálo za to. Tři dny plné her, prezentací projektů, návštěva Ruzyně a jejích "tajných" míst, den strávený na Štefánikově hvězdárně a mnoho dalších záležitostí spojených s výběrem posádky vesmírné lodi Amicitia čili Emocitron, jak si raketoplán pojmenovali loňští finalisté.

Díky odborovým projektům, které nám velitelé a důstojníci zadali na vypracování při výběru postupujících do semifinále, jsem se dozvěděla mnoho nového, zlepšila svou práci v nejrůznějších počítačových programech a ujistila se, že sci-fi žánr je pro mě to pravé.

Při inspiraci pro tvorbu projektu do odbornosti geolog-architekt jsem využila nespočetné knihy zaměřené mj. na vesmír, Mars a techniku. V knihovně jsem objevila skvostná díla americké literatury z počátku 50. - 60. let. Kdo nečetl Marťanskou kroniku od Raye Bradburyho nebo Vesmírnou odyseu od A.C.Clarka, jako by nebyl.
Když jsem hledala námět pro vytvoření vozítka, připadala jsem si jako nějaký technik minimálně z NASA.

Celou tu dobu od srpna 2010, kdy začaly internetové testy o třech kolech, přes projektové úkoly až po konec roku mi hlavou proletoval citát per aspera ad astra (přes překážky ke hvězdám), který naprosto vystihuje snahu, ocenění, ctižádost, soutěživost, zkrátka soutěž Expedice Mars.

Pokud se i ty chceš podívat na Mars, setkat se s kosmonauty a užít si několik dní plných zábavy a poznání, neváhej a přihlas se do Expedice Mars 2012, protože ta letošní je již v plném proudu!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Veronika Synková, 06.09.2011

    Ceska posta
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Expedice MarsMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­