ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.00
Hodnoceno: 40x Prosím, ohodnoť práci

Cestování

Cestování a služby s ním související jsou již dnes ve světě čtvrtým největším vývozním artiklem. Hned za chemií, automobily a strategickými surovinami a palivy. Touhu po cestách zvyšuje měnící se společnost i nové technologie. Udržet si v práci vysokou produktivitu při vymýšlení nových nápadů si žádá i náležitý odpočinek a čas pro čerpání inspirace.
Volný čas představuje pro každý stát jiný počet volných dní. Evropan může v průměru počítat se 34 volnými dny do roka včetně svátků. Nejlépe jsou na tom Italové s 42 dny. A Němci se 40 dny. Češi mají 32 dní volna, stejně jako Britové. Průměrný Američan má však nárok jen na 16 dní, z nichž si většina vybírá jen čtrnáct dní.
Mezi nejnáruživější cestovatele ze všech Evropanů patří Němci. Každý rok vyrazí 76,9 procenta z nich na alespoň jednu domácí či zahraniční cestu, na níž stráví mimo domov nejméně čtyři noci. Následují je Nizozemci, jichž vyjede za poznáním každoročně 67,9 %. O tom, kdo jsou největší cestovatelé, rozhoduje výška příjmů, délka volna i životní styl, v němž je cestovatelská tradice. Přestože Německo již řadu let nepatří k nejbohatším zemím Evropy, má stále nejvyšší platy a také téměř nejvíce volna.
Nejméně ze všech Evropanů naopak cestují obyvatelé Pyrenejského poloostrova. Alespoň na čtyři dny mimo domov zamíří jen 31,2 % Portugalců a 37,3 % Španělů. V případě cestování zůstanou v domovské zemi. Stejně jako Řekové. Jen pět procent jejich cest je zahraničních.
Důležitou roli při výběru cesty hrají především levní dopravci a Internet. Tyto fenomény zásadně mění styl cestování. Internet, kde se dá rezervovat vše od hotelů po hodiny na golfovém hřišti, je dnes hlavní centrum pro rezervování dovolené. Díky výhodným nabídkám dávají lidé stále častěji přednost kratším a častějším cestám. Přibývá prodloužených víkendů a ubývá hromadných zájezdů organizovaných cestovními kancelářemi.
Žebříček nejoblíbenějších míst ukazuje, že stále nejvíce přitahuje moře a slunce. Vévodí mu jižní pobřeží Španělska, jihovýchod Itálie a Kanárské ostrovy. Evropané ale rádi odpočívají i v horách. V první desítce jsou dva alpské regiony: západní Rakousko a Bavorsko. Jediným městem, kam lidé míří do obrazáren a za památkami, jež se dostalo do první desítky nejoblíbenějších oblastí, je Paříž.
Pro české turisty zůstávají nejvyhledávanějšími cíli Chorvatsko, Slovensko, Řecko, Itálie a Španělsko. Ve světovém měřítku je však cestovatelskou velmocí Francie, kam loni zamířilo 75 miliónů zahraničních turistů. Druhou nejnavštěvovanější zemí je Španělsko, jež přilákalo 53,6 miliónu zahraničních cestovatelů. Na třetím místě jsou Spojené státy se 46 milióny návštěvníků. Do Ameriky však míří turisté, kteří jsou ochotni nejvíce utrácet. Spojené státy v loňském roce ze služeb souvisejících s cestováním získaly 74,5 miliardy dolarů, zatímco Francie pouhých 40 miliard.
Mezi nejvyužívanější dopravní prostředky v cestovním ruchu patří letecká doprava. Letecká doprava je dle statistik nejbezpečnější, šetří čas a je komfortní. Oproti ostatním způsobům dopravy je ale o poznání dražší. Lidé ji volí čím dál tím častěji, a to hlavně z jichž zmíněních časových důvodů. O druhé místo v dopravních službách se dělí autobusová doprava s osobní. Oblíbenější se stává nejen privátní dovolená, ale i soukromá doprava. Výhodami této dopravy je samozřejmě individuální cesta s libovolnými zastávkami a také nižší finanční náklady. Autobusová doprava je ale spolehlivější, nehrozí ztracení se a dalším pozitivem je možnost zakoupení nápojů na palubě a také WC, které šetří čas a umožňuje plynulou jízdu. Méně oblíbená je doprava lodní, jež je záležitostí spíše bohatších vrstev. Cestování lodí je nákladné a dodnes ho lidé nepovažují za bezpečné.
Cestování se stává stále oblíbenější činností. Jsme ochotni zaplatit velké částky, ale vyžadujeme odpovídající komfort. Dle sledovaných statistik Světové organizace turistiky se dá předpokládat, že nyní drahé zájezdy do exotických míst se stanou běžnou rodinnou dovolenou. V budoucnu také nebude problém strávit dovolenou pod mořskou hladinou a z oken pozorovat prohánějící se mořské ryby a barevné korály. Očekává se i narůst turistů, kterých by v roce 2010 měla být už jedna miliarda.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Luci, 09.05.2008

­­­­

Diskuse ke slohové práci
CestováníMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­