ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.70
Hodnoceno: 61x Prosím, ohodnoť práci

Cestování

- zamyšlení/referát na téma cestování

V dnešní době lidé cestují víc než dřív. Existují nové způsoby dopravy, auta a letadla jsou rychlejší a jízdenky levnější, takže si čím dál více lidí může dovolit odcestovat daleko. V minulosti byla cesta do nejbližšího města považována za něco úžasného a návštěva hlavního města se téměř rovnala zážitku na celý život. Teď je to jiné, není nic zvláštního na tom, když člověk zaslechne: "Právě jsem byl dva týdny na Floridě a v zimě jedeme lyžovat do Alp..." Jinými slovy i nejvzdálenější místa na světě se nyní přiblížila.

Při cestování se člověk setká s různými lidmi, pozná jejich kulturu a zvyklosti, možná se naučí i cizí jazyk, ochutná cizí kuchyni, zažije spoustu dobrodružství a může také srovnávat život u nás a v navštívené zemi. Mnozí lidé rádi navštěvují zámky, hrady a paláce, pevnosti, zříceniny, kostely a jiné pamětihodnosti, což je další důvod, proč cestovat. Poznávání cizích zemí rozhodně rozšiřuje člověku obzory.

Je mnoho druhů cestování. Můžeme začít s tím nejprimitivnějším a asi nejlevnějším - chodit pěšky. Delší procházka po okolí nebo výlet se dá také nazvat cestováním. Co se vzdálenosti týče, daleko se asi člověk nepodívá, zato se dostane téměř všude. Na kratší vzdálenosti je dobrým dopravním prostředkem kolo, protože je relativně rychlé, levné a ekologické. Dále lze cestovat na motorce, letadlem nebo lodí. Milovníci vody si mohou vybrat mezi jachtou, člunem s vesly, dopravní lodí nebo trajektem.

Ve větších městech obstarávají dopravu hromadné dopravní prostředky, tedy autobusy, trolejbusy, tramvaje, taxislužby a ve velkoměstech metro nebo rychlodráhy. Cestování autobusem je sice někdy poněkud nepohodlné, ale situace se znatelně zlepšuje.

Nejvíce používaným dopravním prostředkem je dnes bezpochyby auto. Jízda autem je rychlá a pohodlná, auto nás dopraví k cíli bez dlouhých hodin čekání. Bylo vybudováno mnoho nových cest, dálnic a mostů. S rozvojem silnic a dálnic vzrostl nejenom počet aut na našich cestách, ale tak počet dopravních nehod. Mnohdy jsou cesty přeplněny osobními a nákladními auty a na místních silnicích také cyklisty. Každý účastník silničního provozu se musí řídit dopravními předpisy.

Oceány a moře brázdí velké zaoceánské lodě, luxusní parníky a tankery, které dopravují ropu, obilí a jiné zboží. Plavba lodí může být velkým dobrodružstvím. V přístavech vidíme často menší rybářské čluny, ale také velké nákladní lodě, ze kterých se vykládá, překládá nebo na které se nakládá zboží.

Zcela speciálním způsobem cestování je autostop. Cestují tak většinou mladí lidé, kteří nepotřebují tolik pohodlí, mají málo peněz a nemají strach riskovat. Tímto způsobem se dá dojet i do velmi vzdálených zemí. Mladí lidé cestují především proto, aby se vzdělávali, zlepšili své jazykové znalosti a často také za zábavou a dobrodružstvím. Můžeme je vidět na dálnicích, kde stopují auta, nebo čekají na odpočívadlech na řidiče, kteří je vezmou.

Co se mě týče, já mám autostop nejraději s batohem na zádech a malým stanem. V létě jezdíme s kamarády stopem a je to velká zábava. Je to levné, člověk si neplánuje, kam pojede, a když je pěkně, můžeme přenocovat prakticky kdekoliv...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: zuzissek, 14.04.2009

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
CestováníMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­