ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 3.82
Hodnoceno: 130x Prosím, ohodnoť práci

Black Lives Matter

  • Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) je decentralizované politické a sociální hnutí, jež protestuje proti policejní brutalitě, rasové nerovnosti, nespravedlnosti a systematickému rasismu vůči černochům

Jistě jste v poslední době zaregistrovali nepokoje v Americe (převážně) kvůli rasismu a také samotné "protirasistické" hnutí Black Lives Matter (BLM), které nabralo popularity po zabití černocha George Floyda.
Je ještě na světě vůbec rasismus? Byly všechny tyhle demonstrace zapotřebí? Má celá tahle organizace smysl?

V první řadě bych chtěl zmínit, že nejsem rasistou a s rasismem absolutně nesouhlasím.

Ale nyní již k samotnému tématu.
Je ještě na světě vůbec rasismus? Nad touto otázkou se bohužel nemusím zamýšlet dlouho, abych došel k odpovědi: Ano, je. Řekl bych, že tento problém z naší civilizace nevymizí nikdy, a to z jednoho prostého důvodu: mnozí lidé jsou tak trochu xenofobní a nemají rádi něco jiného, cizího. Každá rasa má navíc odlišnou kulturu a tento aspekt taktéž hraje velkou roli.

Pomáhají ale podobné protesty, demonstrace a masivní šíření hesel jako Black Lives Matter po internetu opravdu s řešením této záležitosti? Nemyslím si, respektive možná trochu ano, ale určitě to udělalo a dělá více škody než užitku. Poničené ulice, rozbitá okna domů, vyrabované obchody a nekonečně se táhnoucí masa lidí řvoucí: "Black Lives Matter!" Nebo strhávání soch osobností jako Churchill a jejich následné nahrazování sochami aktivistů BLM...
Zní to až neuvěřitelně, že ano? A to všechno kvůli zabití jednoho černocha George Floyda. Kdyby pan Floyd byl nevinný občan, všechno bych alespoň trošku chápal, jenže pan Floyd měl kriminální minulost (spáchal několik loupeží, ohrožoval těhotnou ženu) a také byl drogově závislý. Očividně při policejním zásahu plně nespolupracoval a policista ho byl nucen zpacifikovat. A při tomto akcidentu jej omylem zabil, alespoň tak to vidím já. Samozřejmě tam mohl hrát roli rasismus nebo spíše předsudky, ale jelikož je policie v Americe dost tvrdá a podobných případu se tam stalo již několik desítek (jenže ne s černochem), přiklonil bych se spíše k variantě, že policista ho usmrtil omylem. Neschvaluji, co policista udělal a zákrok byl asi nepřiměřený, každopádně ani nesouhlasím se čtyřiceti lety vězení, které mu za tento čin hrozí (přece jenom plnil svou povinnost).
Následné bezmyšlenkovité sdílení statusů a příspěvků "R.I.P. George Floyd" se na sociálních sítích šířilo rychleji než pandemie koronaviru. Přitom bych se vsadil, že kdyby si každý přečetl, kdo George Floyd byl, nenalezli bychom těchto příspěvků ani desetinu.

Další věcí je, že BLM se vyskytuje úplně všude, a to i tam, kde by nemělo být.
Například ve sportu. Nedávno jsem četl článek, jak český fotbalista slovně urazil černošského fotbalistu, protože neudržel nervy na uzdě po zákeřných a nevybíravých faulech soupeře, po zápase byl oním hráčem tmavé pleti dokonce napaden pěstí a následně skotskými fanoušky i médii označován za rasistu.
Anebo ve filmech, do kterých jsou kvůli vyváženosti obsazováni černošští herci, ač to mnohdy nedává vůbec smysl.
A takových příkladů bych ještě našel hromady.

A kam chci vlastně touto úvahou dospět? Domnívám se, že celá tahle aféra je extrémně přeceněná, a kdyby nebylo BLM hnutí, ani by mě nenapadlo, že v USA se nějak straní proti černochům. Také netuším, čeho chtějí aktivisté dosáhnout, protože rovnoprávnost je v USA již padesát let.
Souhlasím se sloganem, že na životech černochů záleží, stejně ale záleží na životech nás všech, a to bez rozdílu barvy pleti. Upravil bych jej proto spíše na: "All Lives Matter!" (Na všech životech záleží!)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Black Lives Matter







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)