ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.47
Hodnoceno: 32x Prosím, ohodnoť práci

Jsem rasista?

Téměř každý o této otázce již přemýšlel. Ptal se sám sebe: Jsem rasista? Vadí mi lidé jiných ras? Nenávidím je? Jenže každý si na to odpověděl jinak.
Podle mého názoru lze český národ roztřídit do tří kategorií.

První je ta, která jiným rasovým skupinám dělá "naschvály", vyhrožuje jim a fyzicky je napadá. Většina z nich získala ve spojitosti s menšinami špatné zkušenosti.
Ale podívejme se do minulosti. Orientalista a diplomat Joseph Arthur Comte de Gobieneau prohlašoval, že míchání ras vede k neschopnosti udržet pokrok, neboť existují takzvané vyšší a nižší rasy. Nejvyšší rasa je bílá, nejnižší židovská. Stewart Chamberlain dokonce tvrdil, že mezi vyššími a nižšími národy musí dojít ke konečnému zúčtování. Jako podklad pro stíhání židovského národa ve 20. století sloužil podvrh ruské tajné policie nazvaný "Protokoly siónských mudrců" podle něhož prý chtějí Židé ovládnout svět.

Druhou kategorii lze označit jako zlatý střed. To jsou lidé, kteří si občas zanadávají, ale s otázkou rasismu se nijak otevřeně nesetkali a nechává je naprosto chladnými.

A třetí kategorie - do ní spadají občané přátelští, ochotní a družní k ostatním rasovým skupinám. Nehledají rozdíly, ale to, co máme společné.

Český národ je alergický na mnoho věcí. Největším trnem v patě mu jsou Romové.
Ano, někteří se nechovají poctivě, kradou, ale odsuzovat celou rasu kvůli několika delikventům se mi zdá nespravedlivé. Mnoho z nich se snaží začlenit do společnosti. Někteří se o to stále pokoušejí, jiní to už vzdali.
Asi největším problémem je, že krajské či městské úřady stěhují početné rodiny a někdy i celé rody do jednoho jediného domu. Jeden začne, ostatní se strhnou s ním.
Mají svou vlastní kulturu a zvyky, nelze je jen tak zničehonic předělat. Neplánují budoucnost a spoléhají na to, že nějak bylo a nějak bude.

A ve druhé řadě hodně lidem vadí Asiaté. Na tržištích prodávají vietnamští obchodníci levné produkty, někdy i s velmi nízkou kvalitou. Prodejce českých výrobků musí zdražovat své zboží, nebo naopak prodávat pod cenou. Na trhu se udržely jen silné značky.
Tržiště mají své příznivce, ale i odpůrce. Závisí to na přesvědčení člověka a nejspíše i na jeho finanční situaci.

Je nesprávné soudit člověka podle barvy pleti nebo náboženské příslušnosti. Hodnota člověka nezávisí na tom, zda je Rom nebo Asiat, závisí na tom, jaký je, jaké má vychování. A to si většina Čechů neuvědomuje. Spousta z nich jsou rasisté. Bohužel.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Jsem rasista?Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)