ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.00
Hodnoceno: 1x Prosím, ohodnoť práci

Kytice z pověstí národních (pracovní list)

V úvodní dedikační básni Kytice je zpracována pověst o původu jména rostliny a zároveň je zde obsažena informace o genezi a smyslu sbírky. Toto tvrzení vysvětli a dolož konkrétními verši.

Mateřídouška je podle pověsti pojmenovaná po zemřelé matičce, která se z lítosti převtělila do květiny. Děti poznaly matičku po dechu, proto květinu pojmenovaly jako mateří dech = douška.
V této básni vidím jisté přirovnání autora k matičce, dětí k vlastencům a díla k mateřídoušce.
To, že je báseň věnována právě vlastencům, dokazují tyto verše:

Ve skrovnu já tě kytici zavážu
ozdobně stužkou ovinu;
do širých zemí cestu ti ukážu,
kde příbuznou máš rodinu.

Vyhledej ve slovníku: dedikace, geneze.

Dedikace = věnování
Geneze = vznik, vývoj

V závěru sbírky je jako protějšek k úvodní Kytici umístěna báseň Věštkyně (s podtitulkem Úryvky). Přečti ji celou. Co obsahuje?

Obsahuje poslání pro český národ, aby nezoufal, protože přijde doba, kdy bude znovu slavný. Můžeme si všimnout různých přirovnání, kterými vyjadřuje krásu a sílu českého národa.
Tyto dvě básně tvoří jakýsi aktualizující rámec pro ostatní básně Kytice. Některé jsou látkou blízké pověstem národním (Poklad), pověstem zvykoslovným (Štědrý den), pověstem démonologickým (Polednice; Vodník), legendám (Svatební košile; Vrba; Záhořovo lože), pohádkám (Zlatý kolovrat) a lidovým baladám (Dceřina kletba; Holoubek).

Lilie se vymyká. Popiš její obsah i formu.

Báseň Lilie vypráví o smrti mladé dívky, na jejímž hrobě vyrostla lilie. Této květiny si všiml urozený pán a odvezl ji na svou zahradu. Sluha se o lilii staral, díky čemuž se třetí den proměnila v krásnou dívku, která se za pána vdala a měla s ním dítě. V době, kdy musel pán pomoct královi, se nemohl o svou dívku starat. Toho využila jeho matka. Příběh končí smrtí dítěte i nevinné dívky.
Od ostatních básní se odlišuje nevinností hlavní postavy. Přestože dívka neudělala nic špatného, byla zabita matkou svého chotě. Báseň byla přidána do sbírky později a netvoří s jinou básní pár. Všechny sloky básně mají čtyři verše se sdruženým rýmem.

Na Kytici je zajímavé (mimo jiné), že tragický konflikt je často vyhrocován kolem postavy ženy. Právě žena nejčastěji překračuje hranici, porušuje normu, přitom bychom očekávali pasivní roli v tehdejším (tradičním) společenství. Jak si to vysvětluješ? Dolož příklady.

Myslím si, že Erben chtěl upozornit na důležitost a postavení žen ve společnosti. Matka ovlivňuje život dítěte před i po jeho narození. Můžeme si povšimnout matky v básni Dceřina kletba, která má moc dítě zabít. V básni Vodník se naopak matka snaží své dítě ochránit, což se jí za cenu ztráty vnoučete podaří. Žena je tou bytostí, kterou všechno začíná, ale i vše končí.

Ve kterých básních dojde hrdina(ka) vykoupení a ve kterých překročení norem znamená fatální následky?

Vykoupení

 • Poklad
 • Svatební košile
 • Zlatý kolovrat
 • Záhořovo lože

Fatální následky

 • Polednice
 • Štědrý den
 • Holoubek
 • Vodník
 • Vrba
 • Dceřina kletba
 • Lilie

Sbírka je velmi důmyslně komponována. Vždy dvě básně se spojují do páru. Spojte je a najděte společné téma.

V čem spočívá význam této sbírky? Koho (a co) ovlivnila? Vyhledejte v odborné literatuře, případně na internetu.

Sbírka inspirovala generace dalších autorů a přispěla k národnímu obrození. Na motivy balad vznikl i povedený film od Františka A. Brabce nebo divadelní představení zpracované J. Suchým hrané v divadlu Semafor.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: mrtaf, 17.05.2021

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Kytice z pověstí národních (pracovní list)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­