ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Suchý Jiří (*01.10.1931)

­­­­
Jiří Suchý je český dramatik, autor písňových textů, herec, režisér, scenárista, který se narodil 1. října 1931 v Plzni. Vystudoval grafickou školu, pracoval v oboru, ale již tehdy vystupoval se svými písničkami v amatérských hudebních skupinách. Důležité bylo jeho působení v pražské Redutě, kde se seznámil s Miroslavem Horníčkem, Jiřím Šlitrem a Ivanem Vyskočilem (text-appealy, pořady z povídek, komentářů a písniček). S Ivanem Vyskočilem spoluzakládal Divadlo Na zábradlí, s Jiřím Šlitrem a Ferdinandem Havlíkem Semafor (Sedm malých forem) v roce 1959. Autorskou dvojici s ním vytvořil Jiří Šlitr (1924-1969), po jeho smrti autorsky spolupracoval Ferdinandem Havlíkem, komickou hereckou dvojici vytvořil s Jitkou Molavcovou. Autorsky a herecky se podílel na filmech Bylo nás deset, Kdyby tisíc klarinetů, na televizním muzikálu Dobře placená procházka, Zločin v šantánu aj.
Významným přínosem Jiřího Suchého je jeho písňová a dramaticko-divadelní tvorba. Texty písní vydal v souborech Klokočí (1964), Motýl (1965), Pro kočku (1968), Med ve vlasech (1970), Růže růžová (1971), Knížka aneb Co mne jen tak napadlo (1986) aj. Poetika divadla Semafor navazovala na poetické revuální divadlo Voskovce a Wericha a na divadlo kabaretního typu, spojuje poezii všedního dne s hudbou, charakteristickými znaky jsou hravost, vtip, lyrická groteska a osobitý jazyk. Z dramatických textů a písničkových pásem vynikly Člověk z půdy (1959), Zuzana je sama doma (1960), Jonáš a tingl-tangl (1962), Jonáš a dr. Matrace (1969) a další. Úspěšná byla Kytice (1972), moderní parafráze Erbenových básní, částečnou parodií detektivních příběhů byla Elektrická puma (1974). Suchý se pokusil i o ztvárnění faustovského tématu (Dr. Johann Faust, Praha II., Karlovo nám. 40 - 1985). Groteskní humor je typický i pro Suchého povídky (Sto povídek aneb Nesplněný plán - 1966). Souhrnné vydání Suchého spisů vychází od roku 1999.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Martina O., 06.03.2009

   
­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k životopisu
Jiří SuchýMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­