ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.00
Hodnoceno: 2x Prosím, ohodnoť práci

Pan Rybář (literární postava) (3)

Pan Rybář je postavou z povídky Hastrman, jež byla zaznamenána v knize Povídky malostranské. Jejím autorem je Jan Neruda.

Lidé mu říkali Hastrman, jelikož měl rád moře, chodil tak oblékán a pro jeho jméno pan Rybář. Bydlel u své neteře a její rodiny v Hluboké cestě s vyhlídkou na Petřín. Jakmile spatřil nějaké cizince, kteří zahýbali na Hradčany, pokaždé se vydal za nimi a rád si s nimi povídal.

Postavy byl malé a hubené. Obličej měl suchý, špičatý s trvalým úsměvem. Vlasy už mu rostly šedivé a byly pevně stažené do cůpku. Tento účes byl jeden z posledních svého druhu v Praze.

Nosíval docela výrazné oblečení, zelený frak se zlatými knoflíky, bílou vestu, černé spodky po kolena a punčochy barvy čerstvě napadaného sněhu. Na nohách měl obuty staré, velké a popraskané kožené boty. Jeho dalším charakteristickým znakem byl cylindr, který držel stále v ruce.

Pan Rybář pevně věřil ve svou sbírku drahokamů, tedy ve své bohatství. V tomto smyslu byl tedy "věřící" člověk. Byl vlastně i cílevědomý a uvědomělý. Po zjištění, že jeho diamanty jsou bezcenné, však všech svých pozitivních vlastností pozbyl. Stal se z něj smutný člověk. Z depresí ho vyvedl až jeho příbuzný s tím, že i na zlém je něco dobrého. Příbuzní v něm viděli především dobro a byl tak bohatý ne materiálně, ale mentálně.

Zprvu bylo pro mě trochu obtížné si na pana Rybáře udělat svůj vlastní názor. Povídku jsem přečetla ještě několikrát a pak mi konečně došla podstata příběhu - i když přijdete o hmotné bohatství, zůstane vám bohatství duchovní; vlastnosti, pro které si vás ostatní budou vážit a zůstanou s vámi až dokonce vašeho života...
Dále si myslím, že popsané vlastnosti hlavního hrdiny této povídky (i jejich změny v čase) jsou ukázkovým vývojem postavy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Adéla Masopustová, 18.02.2022

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Pan Rybář (literární postava) (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­