ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

Ceska posta    
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.57
Hodnoceno: 7x Prosím, ohodnoť práci

Deprese

"Mám depku!"
Všem se bezesporu vybaví deprese čili stav, kdy se nám nechce z postele a nejraději bychom se zahrabali hluboko pod zem a už nevylezli, protože je nám hrozně.
Ano, jedná se o depresi, ale o co se vlastně jedná?

Deprese je běžná duševní porucha, která se objevuje u obou pohlaví libovolného věku a prostředí. Deprese není jen psychický, ale i fyzický stav, kdy dochází ke snížení množství některých nervových transmiterů. Nastává tak pokles látek v těle, jako jsou serotonin, dopamin a noradrenalin. Množství těchto látek se v organismu vyčerpává při stresu. I sebemenší stresující události mohou depresi spouštět (události jako úmrtí nebo ztráta milované osoby, finanční problémy či nadměrný stres).

Nejčastějšími příznaky jsou pocit bezmoci a beznaděje, ztráta zájmu o každodenní činnosti, změna tělesné hmotnosti a změny spánku, ztráta životního elánu i tělesné zdatnosti. Sebeobviňování. Problémy se soustředěním a další, kterými jsou například nevysvětlitelné bolesti.

Pokud má váš lékař podezření na depresi, bude se vás vyptávat na řadu otázek a provede lékařské a psychologické testy. Toto vyšetření a testy obvykle zahrnují fyzikální vyšetření - měření výšky a váhy, kontrola pulsu, krevního tlaku, tělesné teploty, vyšetření břicha apod. Zjištěním úplného krevního obrazu nebo vyšetřením štítné žlázy se provedou laboratorní testy. Další nezbytností je psychologické vyšetření, jež je vedeno formou rozhovoru a dotazníku.

A jak se deprese léčí?
Je to především nasazení farmakoterapie a psychoterapie - konzultace s psychologem/psychiatrem, kdy společně hovoříte o vašem stavu a souvisejících problémech. Další formou léčby je ECT neboli elektrokonvulzivní terapie, při níž prochází mozkem elektrický proud. Používá se zejména u lidí, kterým nepomáhá léčba léky nebo u těch lidí, u nichž je vysoká pravděpodobnost sebevraždy. V případě, že pacient ohrožuje sebe nebo okolí, je v tomto případě nutná hospitalizace v nemocnici nebo v léčebném ústavu.

Lidé s depresí se často obtížně začleňují do fyzického nebo společenského fungování a špatně zvládají zastávání svých rolí. I když jsou deprese častější u žen, umírá na sebevraždy více mužů. Depresivní poruchy se mohou objevovat v jedné velké epizodě nebo v epizodách vícero. Průběh jedné epizody může trvat i dva roky a má vleklý postup.

Když tedy nyní někdo prohlásí "Mám depku", budeme vědět, co tento člověk asi prožíval či nadále prožívá.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Frankie12, 09.04.2018

­­­­

Diskuse ke slohové práci
DepreseMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­