ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.29
Hodnoceno: 79x Prosím, ohodnoť práci

Pan Rybář (literární postava) (2)

Pan Rybář je hlavní postavou z povídky Hastrman od Jana Nerudy.

Lidé mu říkali Hastrman, jelikož měl rád moře, chodil tak oblékán a také pro jeho jméno pan Rybář. Bydlel v Hluboké cestě s vyhlídkou na Petřín. Jakmile spatřil nějaké cizince, kteří zahýbali na Hradčany, vždy šel za nimi.

Postavy byl malé a hubené. Obličej měl suchý, špičatý s věčným úsměvem. Šedivé vlasy byly hladce přičísnuty k lebce a spojovaly se vzadu v cůpek tak pevně stlačený a svázaný, že se ani nekýval. Na sobě nosil většinou zelený fráček s dlouhými šosy a zlatými knoflíky. Bílá vesta kryla nahnutá prsa, černé spodky šly jen po kolena, pak dál byly sněhobílé punčochy a pod těmi šouraly se velké střevíce z rozpárané kůže. Chodil vždy s kloboukem v ruce.

Každých dvacet kroků zůstal stát a ohlédl se. Jeho myšlenky nebyly v něm, ale vypadalo to, že jdou uctivě za ním a baví ho vždy veselými nápady, takže se musí usmívat a občas se ohlédne. Když pozdravil, vyzdvihl jen ukazováček pravé ruky do výše a potichu hvízdl. Hvízdnutí zafičelo vždy také, když pan Rybář začal mluvit, a obyčejně začínal slovem "djo" - mělo to význam přitakající. Uměl se radovat z mála, třeba i z krásného počasí. Byl to člověk vzdělaný, pohodový, přívětivý, usměvavý a citlivý.

Jak staří lidé, tak i mladší jej měli v úctě. Vyprávělo se o něm, že je hodně bohatý, neboť vlastnil plnou skříň lesklých a vzácných kamenů. Pan Rybář byl justiciárem ve výslužbě. Usedal každý den na hodinku pohodlně do trávy a kouřil si z dýmky.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Aneta, 20.11.2005

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Pan Rybář (literární postava) (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­